موبایل و تبلت

راهنمای خرید شارژر گوشی موبایل|چگونه بهترین شارژر مناسب گوشی خود را بیابیم؟

راهنمای خرید بهترین شارژ گوشی و مناسب برای موبایل

استفاده ار شارژر مناسب برای گوشی یکی از عواملی است که باعث افزایش طول عمر دستگاه های هوشمند و گران قیمت ما می شود.چرا که تاثیر مستقیم روی باتری و میزان نگهداری شارژ موبایل دارد.از آنجا که گوشی های موبایل جدیدا توسعه داده می شوند بدون شارژر هستند مراجعه به راهنمای خرید شارژر گوشی و رعایت برخی از دستورالعمل ها باعث افزایش سلامت باتری و افزایش طول عمر موبایل می شود.بنابراین تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع استانداردها و فناوری های به کار رفته در بهترین شارژر گوشی موبایل آشنا شوید و متناسب با دستگاه هوشمند خود آنرا تهیه کنید:

انتخاب شارژر مناسب برای گوشی 

چه شارژری برای گوشی مناسب است؟ از آنجایی که شارژر گوشی مهمترین لوازم جانبی یک گوشی موبایل به حساب می آید، می بایست در خرید آن دقت کرد و اطلاعات خود را در این زمینه بالا برد تا بهترین شارژر را برای گوشی خود انتخاب کنیم. احتمالا شما هم تجربه خرید شارژرهای بی کیفیت را داشته اید و از دیر شارژ شدن گوشی یا زود خالی شدن شارژ گوشی  خود کلافه شده اید. استفاده از شارژرهای غیراستاندارد نه تنها باعث دیر شارژ شدن گوشی شما می شود بلکه به باتری و مدار شارژ گوشی شما آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند. بنابراین بهترین راه برای خلاص شدن از هدر دادن وقت و پول خود، آشنایی با مشخصات باتری گوشی و مفاهیم اولیه شارژ است که می تواند در انتخاب شارژر مناسب به شما کمک کند.

بهترین شارژر گوشی خود را چگونه انتخاب کنیم؟(راهنمای خرید آداپتور شارژر گوشی)

اولین گام برای خرید شارژر مناسب برای گوشی  این است که بدانید گوشی شما از شارژر چند واتی پشتیبانی می کند؟ با یک سرچ ساده در گوگل می توانید متوجه شوید که شارژر مناسب برای گوشی شما چند واتی است،و یا در دفترچه راهنمایی گوشی به دنبال مشخصات ظرفیت باتری بگردیم. در گام دوم نیز باید بدانید که  گوشی شما از کدام یک از فناوری های شارژ( Quick Charge،USB Power  Delivery ، Dash Charge و …) پشتیبانی می کند.در ادامه قصد داریم شما را با انواع فناوری های شارژ به کار رفته در گوشی ها آشنا کنیم تا در خرید شارژر مناسب برای گوشی های مختلف نیازی به مشورت با دیگران نداشته باشید.

شارژر چند واتی برای گوشی خود تهیه کنم؟( مناسب ترین ولتاژ و جریان برای شارژر گوشی)

همانطور که گفتیم اولین گام قبل از تهیه یک شارژر دیواری مناسب، این است که بدانید گوشی شما از شارژر چند واتی پشتیبانی می کند. به عنوان مثال در گوگل سرچ کنید شارژر گوشی سامسونگ گلکسی S23  چند واتی است؟ یا اگر شارژر اورجینال قبلی گوشی خود را دارید کافیست که اطلاعاتی که بر روی شارژر هک شده است را مشاهده کنید، براحتی و با ضرب کردن ولتاژ و جریان می توانید،وات شارژر گوشی خود را متوجه شوید. اما دانستن این موضوع چه کمکی به شما خواهد کرد؟ اگر با مفاهیم ولتاژ،جریان و وات آشنا شوید متوجه این موضوع خواهید شد.

وات چیست؟

وات (Watt) واحد اندازه‌گیری قدرت یا توان است. در فیزیک، وات نشان‌دهنده میزان انتقال یا تبدیل انرژی در یک واحد زمان است. به عبارت دیگر، وات نشان می‌دهد که به چه میزان انرژی در یک دستگاه، سیستم یا مدار در واحد زمان تبدیل می‌شود.معمولاً در مورد شارژرهای گوشی‌های موبایل، وات به عنوان معیاری برای قدرت شارژر استفاده می‌شود. قدرت یا وات شارژر نشان می‌دهد که شارژر به چه میزان برق را تأمین و ارسال می‌کند تا بتواند دستگاه را به درستی شارژ کند.

در مثالی که قبلاً ذکر شد، اگر شارژری ۵ ولت و ۲ آمپر (۲۰۰۰ میلی‌آمپر) داشته باشد، قدرت آن به صورت ضرب ولتاژ در شدت جریان محاسبه می‌شود. بنابراین، قدرت این شارژر ۵ ولت × ۲ آمپر = ۱۰ وات است. به عنوان مثال شارژر گوشی های مختلف برند سامسونگ دارای وات یکسان نیستند و شما نباید شارژر یک گوشی سامسونگ میان رده را برای گوشی های سامسونگ بالارده استفاده کنید، چونکه گوشی های بالارده معمولا دارای وات بالاتری هستند.

شارژر چند واتی برای گوشی خود تهیه کنم؟

ولتاژ چیست؟

ولتاژ به میزان تفاوت پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه، به عنوان مثال بین شارژر و گوشی، اشاره دارد. واحد اندازه‌گیری ولتاژ ولت است. ولتاژ مشخص می‌کند که چه تنش الکتریکی در شارژر برقرار است و به چه میزان انرژی الکتریکی به باتری منتقل می‌شود. ولتاژ شارژرهای موبایل معمولاً با واحد ولت نشان داده می شود.

شدت جریان چیست؟

شدت جریان به میزان جریان الکتریکی که از شارژر به باتری گوشی می‌رسد، اشاره دارد. واحد اندازه‌گیری شدت جریان آمپر (Ampere) است. شدت جریان مشخص می‌کند چقدر برق توسط شارژر به باتری منتقل می‌شود. در شارژرهای موبایل، شدت جریان معمولاً با عبارت “میلی‌آمپر” (mA) نشان داده می‌شود، مانند ۵۰۰mA یا ۲A (2000mA).

در کل، شدت جریان تعیین می‌کند چقدر برق توسط شارژر به باتری گوشی انتقال داده می‌شود، در حالی که ولتاژ نشان می‌دهد چقدر تنش الکتریکی در شارژر وجود دارد. برای شارژ بهینه و سالم باتری، معمولاً توصیه می‌شود از شارژری با شدت جریان و ولتاژ متناسب با نیاز دستگاه خود استفاده کنید.

نوع و تعداد پورت

برای خرید آداپتور شارژر مناسب گوشی خود به نوع پورت شارژر توجه کنید که اتصال آن با کابل برقرار می‌شود.در گذشته اکثر شارژرها با ورودی پورت  Usb طراحی شدند ولی در حال حاضر گوشی‌های جدید و پرچمدار با پورت USB-C  طراحی شده‌اند که سرعت شارژ آنها به نسبت نسخه‌ای قبلی سریعتر است.همچنین اگر قصد شارژ چند دستگاه را دارید از آداپتور شارژری با توان خروجی حداکثری استفاده کنید که می‌تواند انرژی لازم و استاندارد مناسب برای شارژ دو یا چند دستگاه را به اشتراک بگذارد.توجه داشته باشید که شارژرهایی که دارای چندین پورت هستند اغلب مجموع توان خروجی آداپتور را ذکر می‌کنند و در هنگام شارژ دهی این توان بین پورت‌ها تقسیم می‌شود.

بهترین کابل شارژ مناسب با آداپتور شارژ :

کابل شارژ وظیفه انتقال جریان را به عهده دارد و کیفیت کابل در عملکرد شارژ ثاثیر بسزایی دارد.شارژر و کابل شارژ دو جز اساسی برای شارژ هر وسیله الکتریکی به حساب می‌آیند و در صورت عدم تطابق این دو با هم راندمان شارژ پایینی خواهیم داشت.شارژر یا آداپتور به عنوان منبع انرژی عمل می‌کند و ولتاژ و جریانی که از آن خارج می‌شود، بیانگر حداکثر توان خروجی آن است.بنابراین عدم همخوانی یک کابل شارژ  نامناسب باگوشی و آداپتور شارژ به معنی این است که توانایی انتقال حداکثر ولتاژ و جریانی را که آداپتور تولید می کند ندارد.

جنس کابل نیز میزان تلفات جریان در طول فراِیند شارژ را مشخص می‌کند.هرچه متریال موجود در کابل با کیفیت تر باشد و هسته‌های مسی در کابل به رفته باشد در  رسانایی کابل تاثیر مستقیم دارد. نکات مهم و مشخصات کابل شارژ خوب را در مقاله‌ای جداگانه بررسی کردیم که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله راهنمای خرید کابل شارژ مراجعه کنید.

چگونه فناوری شارژر گوشی خود را پیدا کنیم؟

استفاده از استاندارد شارژ اختصاصی گوشی نقش موثری در کیفیت و سرعت شارژ دارد.اگر در بسته بندی گوشی شما شارژر و کابل شارژ قرار دارد در انتخاب شارژر مناسب برای گوشی کار چندان سختی نخواهید داشت چون به روی اغلب شارژرهای همراه با موبایل استاندارد و تکنولوژی شارژ ذکر شده است.در غیر این صورت باید به دنبال یک شارژر باشید که دستگاه شما به خوبی کار کند و از استاندارد شارژ سریع مناسب با گوشی شما استفاده می‌کند.در ادامه با آشنایی با مفهوم فست شارژ به معرفی انواع استانداردهای شارژ گوشی خواهیم پرداخت.

فناوری شارژ  سریع در گوشی

امروزه تولید کنندگان گوشی های هوشمند برای نگهداری بیشتر شارژ ،ار باتری های بزرگتری در طراحی های خود استفاده می کنند به همین دلیل شارژ فست شارژ ضروری است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است مخصوصاً اکنون که در طول روز فعالیت های مختلفی با گوشی موبایل انجام میشود.علاوه بر این نرخ تازه سازی و افزایش کیفیت تصاویر در گرافیک برخی از بازی های و صفحه نمایش های گوشی، مصرف باتری بیشتری را می طلبد که بدون قابلیت شارژ سریع زمان شارژ کردن آنها بسیار طولانی است.

فناوری شارژ  سریع در گوشی

شارژ سریع چگونه کار می کند؟

خروجی یک شارژر به آمپر و ولتاژ بستگی دارد. آمپر (یا جریان) مقدار برقی است که از باتری به دستگاه متصل می شود، در حالی که ولتاژ قدرت جریان الکتریکی است. ضرب آنها به شما وات یا توان کل می دهد. اکثر استانداردهای شارژ سریع معمولا ولتاژ را به جای افزایش آمپر برای افزایش مقدار انرژی پتانسیل تغییر می دهند.

بهترین آداپتور برای شارژ سریع بهتر چه شارژری است؟

اگرچه صنعت گوشی های هوشمند شاهد استانداردهای مختلف شارژ سریع زیادی بوده است، اما گسترش پورت‌های USB-C به این معنی است که اکثر تلفن‌ها اکنون از USB Power Delivery (USB PD) استفاده می‌کنند. این پروتکل میزان انرژی مناسب بین شارژر و تلفن شما را بررسی می کند. اکنون در نسخه 3.2، تا 240 وات توان را پشتیبانی می کند. البته، به سختی موبایلی نزدیک به حداکثر سطح توان را پشتیبانی می کند، زیرا خطرات ارسال مداوم آن مقدار انرژی به یک دستگاه وجود دارد. گفته می‌شود، ویژگی منبع تغذیه قابل برنامه‌ریزی (PPS) به شارژر اجازه می‌دهد تا خروجی خود را با افزایش 20 میلی‌ولت تنظیم کند. در نتیجه، تلفن ها می توانند دقیقاً جریان و ولتاژ مورد نیاز خود را درخواست کنند. این به کاهش تولید گرما و افزایش طول عمر باتری کمک می کند.

در حال حاضر استانداردهای شارژ سریع متنوعی وجود دارد و هر برند از یک یا دو نوع از این فناوری های شارژ برای گوشی های خود استفاده می کند . یک فناوری شارژ سریع نمی تواند برای همه گوشی های موبایل مناسب باشد و باید شارژری برای گوشی خود تهیه کنید که از فناوری شارژ سریع گوشی شما پشتیبانی کند.از طرف دیگر علاوه بر شارژر سریع، کابل شارژی هم که استفاده می کنید حتما می بایست قابلیت شارژ سریع را داشته باشد . در ادامه این مقاله از راهنمای خرید بهترین آداپتور شارژ گوشی لیست انواع فناوری شارژ سریع را برای برندهای مختلف معرفی خواهیم کرد:

فناوری شارژ qualcomm 

کوالکام برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ و با اسنپدراگون ۶۰۰ اولین نسل کوییک شارژ را معرفی کرد که می‌توانست ولتاژ ۵ ولت را با شدت جریان ۲ آمپر برای شارژ باتری گوشی هوشمند ارائه دهد که معادل توان ۱۰ وات بود. در ادامه، کوییک شارژ نسل دوم در سال ۲۰۱۵ معرفی شد که با ثابت نگه داشتن آمپراژ، ولتاژ را تا ۹ ولت افزایش داد تا به توان ۱۸ وات برای شارژ باتری گوشی‌های هوشمند برسیم؛ البته با استفاده از فناوری QC 2.0 بیشتر توان ۱۵ وات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال 2013، کوالکام نسخه اولیه شارژ سریع را با اسنپدراگون 600 رونمایی کرد که قادر به تامین ولتاژ 5 ولت با شدت جریان 2 آمپر بود که از وان خروجی معادل 10 وات برای شارژ باتری استفاده می شد.

در سال 2014، کوالکام از پروتکل QC2.0 پرده برداری کرد که به 2 کلاس  A و کلاس B دسته بندی شد  در این میان، استاندارد QC2.0 کلاس A تنها به سه سطح ولتاژ یعنی 5 ولت، 9 ولت و 12 ولت پاسخ می دهد. در حالی که کلاس B دارای چهار سطح ولتاژ 5 ولت، 9 ولت، 12 ولت و 20 ولت است و قادر به تولید حداکثر 36 وات توان خروجی است.Quick Charge 2.0 روش های سنتی شارژ USB را متحول کرد و از سطوح بالاتر قدرت برای شارژ سریع و کارآمد دستگاه استفاده می کند.

فناوری شارژ qualcomm 

کوالکام در سال 2016 پروتکل QC3.0 را معرفی کرد که نسبت به نسل قبلی خود پیشرفت چشمگیری داشت. قابل توجه ترین پیشرفت، استفاده از الگوریتم مذاکره ولتاژ هوشمند (inov)  است که با دستگاه ارتباط برقرار می‌کند و ولتاژ مورد نیازش را از بازه 3.2 و 20 ولت با افزایش‌های 200 میلی‌ولت درخواست می‌کند،بدین ترتیب راندمان شارژ و چرخه شارژ باتری بهینه تر می شود.به طور مثال زمانی که شارژ گوشی کمتر از 30 درصد است ولتاژ بیشتری اعمال می شود و با افزایش میزان شارژ باتری این ولتاژ کاهش می یابد.Quick Charge 3+ با دستگاه های شارژ سریع نسل قبلی سازگار است و دستگاه های جدیدتر می توانند از شارژرهای Quick Charge 3+ استفاده کنند و در نتیجه همیشه انعطاف پذیرترین تجربه های شارژ را ارائه می دهند.استاندارد TurboPower موتورولا، نیز نسخه بهینه‌سازی شده Quick Charge 3.0 است دستگاه‌های موتورولا مانند Moto G Power 2021 از تکنولوژی بهره می برند.

پروتکل شارژ سریع توربو پاور

در سال 2017، Quick Charge 4 معرفی شد، یک نسخه بهبودیافته از QC 3.0، با ترکیبی ازpower delivery است  که می‌توانست حداکثر توان خروجی 100 وات را تولید کند. علاوه براین  Quick Charge 4 +  چیزی بیش از افزایش قدرت ارائه می دهد. این نسخه از شارژ سریع کوالکام بر اساس استاندارد USB Power Delivery pps ساخته شده است و همچنین با پشتیبانی از فناوری Dual Chagrge برای لوازم جانبی از جمله آداپتورهای دیواری، هاب‌های USB و شارژ پاوربانکهای قابل حمل نیز کاربرد دارد.

Qualcomm QC 5 جدیدترین فناوری شارژ سریع کوالکام است که در سال 2020 توسعه یافت.کوالکام نسخه 5 پیشرفت های قابل توجهی داشته است از توان حروچی بیش از 100 وات شارژ در گوشی های هوشمند پشتیبانی می کند و می تواند شارژ گوشی کاربر را از 0 تا 50 درصد در کمتر از 5 دقیقه افزایش دهد.این نسخه از شارژ کوالکام از نظر سرعت 4 برابر سریعتر نسبت به نسخه قبلی است و گوشی های هوشمند و دستگاه های سازگار را تا 10 درجه سانتیگراد خنک تر از شارژرهای دیگر شارژ می کند.

USB پاور دلیوری

USB Power USB Power Delivery قبل از شارژ سریع کوالکام در سال  2012 توسط usb-if معرفی شد، USB Power Delivery بسیار قدرتمند است و می‌تواند تا 240 وات را پشتیبانی می‌کند تا بتواند لوازمی مانند  لپ تاپ  و مک بوک را هم شارژ کند.  USB PD 1.0  اولین نسخه این استاندارد بود که در وات‌های مختلف از 10 وات (5 ولت، 2 آمپر)، 18 وات (12 ولت، 1.5 آمپر)، 36 وات (12 ولت، 3 آمپر)، 60 وات (12 ولت، 5 آمپر)، 60 وات (20 ولت، 3 آمپر)، و 100 وات (20 ولت، 5 آمپر) برق پشتیبانی می‌کند. این خوب است.

USB پاور دلیوری

استاندارد‌های بعدی USB Power Delivery 2.0 و USB Power Delivery 3.0  بود که برای طیف وسع تری از دستگاه‌ها مثل گوشی های اپل مناسب هستند، زیرا ولتاژ را ثابت و در دامنه وسیع تری از جریان دستگاه‌های مختلف را شارژ می‌کنند. همچنین امنیت شارژ بالاتر رفته  و برای اکثر گوشی‌های هوشمند قابل استفاده می‌باشد. در سال 2021 استاندارد جدیدتری با نام USB PD PPS معرفی شد که از ولتاژهای قابل تنظیم پشتیبانی می‌کند و برای گوشی‌های رده بالای سامسونگ مانند Galaxy S23  و S24 بسیار مناسب هستند. به عبارت دیگر اگر به دنبال شارژ فوق سریع و بهینه برای این گوشی‌ها هستید باید از شارژری که دارای استاندارد USB PD PPS استفاده کنید. آخرین استاندارد این استاندارد USB PD 3.1 خواهد بود که شارژر‌هایی با توان 140 وات، 180 وات و 240 وات ارائه خواهد کرد.

سایر پروتکل های شارژ سریع

با رایج ترین پروتکل های شارژ سریع آشنا شدیم اما پروتکل ها استانداردهای دیگری وجود دارد که برخی از آنها به نوع از تکنولوژی ها کوالکام و پاوردلیوری استفاده می کنند و برخی دیگر از استانداردهای شارژ مختص به خود استفاده می کنند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

پروتکل شارژ سریع FCP/SCP

پروتکل های شارژ FCP و SCP هوآوی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. FCP که در سال 2015 معرفی شد، یک پروتکل اختصاصی مشابه QC2.0 است که توان شارژ تا 18 وات را در  2V 5A امکان پذیر می کند. تلفن‌های اولیه هوآوی و آنر به طور گسترده پروتکل‌های FCP را که از فناوری شارژ ولتاژ بالا و جریان پایین استفاده می‌کردند، در خود جای داده بودند.

پروتکل شارژ سریع FCP/SCP

در سال 2016،  FCPبا SCP پروتکل شارژ فوق سریع (SuperCharge) جایگزین شد. مهم ترین پیشرفت آن پشتیبانی از شارژ تا 22.5 وات است که دو گزینه شارژ سریع را ارائه می دهد:5V 4.5A  و 4.5V  5A .

SCP  یک پروتکل شارژ سریع با جریان بالا و ولتاژ پایین است که مزایای عملکرد بهبود یافته ای را ارائه می دهد. ارتقاء بعدی SCP پشتیبانی از شارژ با توان بالاتر یعنی 4A/10v و رونمایی از شارژر 40 واتی است که با رونمایی از از هوایی میت 20 پرو همراه بود.

پروتکل شارژ VOOC

یکی دیگر از پروتکل های قابل توجه شارژ سریع، VOOC است که در سال 2014 برای گوشی ها اپو طراحی شد و از شدت جریان 4A  با ولتاژ 5V برای شارژ سریع استفاده می کرد.

 این پروتوکل از ولتاژ پایین و جریان بالا استفاده می کند

در سال 2016، کمپانی OnePlus  پروتکل  vooc را با نام Dash Charge مورد استفاده قرار داد.

این پروتکل به سرعت با نسخه ای جایگزین شد که از توان شارژ بالاتر پشتیبانی می کرد و به 30 وات در ولتاژ 5 ولت و جریان شارژ 6 آمپر می رسید و وان پلاس از این پروتکل نیز در گوشی های oneplus 7 pro  با عنوان warp charger 30  استفاده کرد.

پروتکل شارژ سریع VooC

به روزرسانی های ایجاد شده در پروتکل VOOC تا جایی ادامه داشته که در حال حاضر فناوری های Supervooc در حال حاضر قادر به ارائه توانهای خروجی معادل 125 تا 150 هستند که می تواند باتری 4500 میلی آمپر ساعتی را در 5 دقیقه تا 50 درصد یا در 15 دقیقه به 100 درصد شارژ برساند.

فناوری‌های شارژ سریع OPPO، OnePlus و Realme کاملاً شبیه یکدیگر هستند. اساساً این فناوری‌ها توسط OPPO توسعه می‌یابند و برندهای فرعی این شرکت OnePlus و Realme آن‌ها را به نام خود تغییر داده‌اند. بنابراین، وقتی می‌خواهید OnePlus را با شارژرهای SuperDart Realme شارژ کنید، به خوبی کار می‌کنند.

مدیاتک

مدیا تک در سال 2014 با معرفی فناوری شارژ سریعpump express  تحول بزرگی در شیوه شارژ دستگاه های خود ایجاد کرد.

در سال 2015 تسل دوم pump ecpress 2.0 برای چیپست های پایین رده مدیاتک استفاده شد و با پورت های Micro Usb و Usb-c  سارگار است و با ولتاژ متغییر 5 تا 20 ولت حداکثر 15 وات را ارائه می دهد.

پروتکل شارژ مدیاتک

Pump Express 3.0 و Pump Express 4.0 در سال 2016 و 2017 معرفی شدند و تقریبا عملکرد مشابهی دارند و ار پاوردلیویری 3 استفاده می کنند. هر دو به 5 آمپر جریان متکی هستند و و تفاوت آنها در این است که Pump Express 4.0 از فناوری شارژ بی سیم اختصاصی خود و همچنین شارژ بی سیم Qi برخوردار است.

Mi turbo charge,Hypercharge

شیائومی پس از مدت‌ها که تکنولوژی‌های شارژ کوالکام و پاور دلیوری را مورد استفاده قرار می‌داد   در حال حاضر در گوشی‌های میان رده و بالا رده خود که شارژرهایی با توان‌های 33 واتی تا 120 وات دارند ار از فناوری‌های می‌توربو شارژ و هایبپر شارژ استفاده می‌کند.

فناوری شارژ توربو شارژ و هایپر شارژ

زمان اتصال شارژر مجهز به این تکنولوژی‌ها عبارت Turbo Charge و HyperCharge ظاهر می‌شود و زمان شارژ دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد تا جایی که در جدیدترین مدل‌ها شارژ کامل گوشی از صفر تا 100 در کمتر از 10 ذقیقه انجام می‌شود.

شارژر گَن Gan چیست؟

شارژر GaN نوعی شارژر است که به جای ترانزیستورهای سیلیکونی سنتی که از دهه 1980 در شارژرها استفاده می‌شد، از نیمه هادی‌های ساخته شده از نیترید گالیوم استفاده می‌کند. با جایگزینی سیلیکون با نیترید گالیوم، شارژرهای GaN قادر به تولید گرمای کمتری هستند. این به تولیدکنندگان امکان می‌دهد شارژرهای کوچک‌تری را بدون به خطر انداختن قابلیت‌های الکتریکی یا استانداردهای ایمنی طراحی کنند، زیرا قطعات می‌توانند نزدیک‌تر به هم قرار گیرند.

شارژر گَن Gan چیست؟

یکی از مزایای شارژرهای GaN این است که برخلاف شارژرهای مبتنی بر سیلیکون، می‌توانند ولتاژهای بالاتر را بدون گرم شدن بیش از حد کنترل کنند. در نتیجه، شارژرهای GaN می‌توانند با سرعت‌های بالاتر کار کنند، طول عمر بیشتری داشته باشند و در مقایسه با همتایان سیلیکونی خود، از نظر انرژی کارآمدتر هستند. علاوه بر این، بیشتر شارژرهای GaN از USB-C Power Delivery استفاده می‌کنند که امکان شارژ سریع دستگاه‌ها را فراهم می‌کند. این همچنین شارژرهای GaN را در مقایسه با بلوک‌های شارژ سنتی Power Delivery قابل حمل و راحت تر می‌کند.

بهترین شارژر فندکی گوشی برای ماشین

برای خرید بهترین شارژر فندکی گوشی همانند مواردی که به آنها اشاره شده توجه به نوع سوکت ، توان خروجی حائز اهیمت است و در صورتی که گوشی شما از فناوری شارژ سریع پشتیبانی می کند از شارژر فندکی فست شارژ استفاده کنید . برای کسب اطلاعات بیشترمی توانید به مقاله بهترین شارژر فندکی گوشی برای ماشین مراجعه کنید.

آیا شارژر فست شارژ برای گوشی ضرر دارد؟

در ابتدا نظریه ضرر شارژرهای سریع ترجیحا برای گوشی‌های معمولی مطرح می‌شد و دلیل آن این است که طراحی گوشی‌های معمولی به گونه ایست که از تکنولوژی‌های شارژ سریع  استفاده نمی‌کنند در نتیجه ولتاژ و توان خروجی زیاد، به باتری آسیب می‌رساند.

اگرچه تکنولوژی‌های به کار رفته در گوشی‌های هوشمند هر روز در حال توسعه و به روزرسانی است و دلایلی برای اثبات ضرر شارژر فست به گوشی‌های رده بالا و مجهز به این تکنولوژی ارائه نشده است اما بسیاری بر این باورند که شارژرهای با قابلیت شارژ سریع  برای گوشی‌های با پشتیبانی از این تکنولوژی نیز می‌تواند مضر باشد و طول عمر باتری و ظرفیت آنها را کاهش بدهد.

چگونه از شارژ شدن گوشی با حداکثر سرعت ممکن اطمینان حاصل کنیم؟

برای اینکه از سرعت حداکثر شارژ گوشی خود با شارژر اطمینان حاصل کنیم می‌توانیم از نرم افزار Ampere استفاده کنیم.

چگونه از شارژ شدن گوشی با حداکثر سرعت ممکن اطمینان حاصل کنیم؟

ابتدا نرم افزار ampere  را نصب کنید پس از آن  سایر نرم افزارهایی که در حال اجرا هستند را ببندید نرم افزار Ampere را اجرا کنید

  • استفاده از شارژ اورجینال برای اطلاع از میزان آمپر خروجی:

برای استفاده از این روش، با در نظر گرفتن این که یک شارژر اورجینال در دسترس شما است تست خود را آغاز میکنیم.

شارژر اورجینال خود را به گوشی متصل کنید و عدد نمایش داده شده را یادداشت کنید، در نظر داشته باشید که این عدد بر حسب میلی آمپر است، برای تبدیل آن به آمپر باید این عدد به 1000 تقسیم شود، همانطور که در تصویر میبینید عدد مندرج در بازه 3200 تا 3400 است که میانگین آن برابر با 3300 است که با تبدیل آن به آمپر عدد 3.3 به دست می‌آید که با شدت جریان خروجی نوشته شده به روی شارژر گوشی برابر است، بنابراین شدت جریان خروجی شارژری که قصد دارید خریداری کنید باید برابر با 3.3 آمپر باشد.

  • در صورت نداشتن شارژر اورجینال:

در صورتی که شارژر اورجینال ندارید ابتدا با جستجو میزان آمپر یا شدت جریان خروجی شارژر خود را پیدا کنید، پس از آن، نرم افزار Ampere  را بدون اتصال به شارژر باز کنید و از بستن تمامی برنامه‌ها اطمینان حاصل کنید.

کمی صبر کنید تا میزان مصرف باتری توسط برنامه محاسبه شود و عدد منفی نارنجی رنگ ظاهر شود، این عدد بیانگر میزان مصرف شارژ باتری در آن واحد است این عدد را قرینه کنید (به مثبت تبدیل کنید) و یادداشت کنید، حال شارژر جدیدی که قصد تست کردن آنرا دارید به گوشی متصل کنید، عدد سبز رنگی که ظاهر می‌شود را با عدد قبلی جمع کنید و حاصل جمع آنرا با تقسیم بر 1000 به آمپر تبدیل کنید و با شدت جریان خروجی که از سایت منبع دریافت کردید مقایسه کنید در صورت همخوانی داشتن این شارژر مناسب برای گوشی است.در صورت شارژ شدن گوشی با اختلاف 0.8 آمپری می‌توان از آن چشم پوشی کرد، البته توجه داشته باشید که کابل شارژ عامل موثر دیگری است که در این تست تاثیر گدار است.

چرا باید از خرید شارژر ارزان خودداری کنیم؟

باتوجه به استفاده و کاربرد فراوان گوشی‌های موبایل برای راحتی و بهره وری از این وسایل استفاده از یک بهترین شارژر گوشی با حداکثر کارایی حائز اهمیت است. استفاده از یک شارژر ارزان اگرچه از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه است اما یکی از دلایل شارژر نشدن گوشی در طولانی مدت است و عواقب دیگری را به دنبال خواهد داشت که در ادامه به آنها می پردازیم:

  • عدم رعایت استانداردهای ایمنی

شارژرهای ارزان قیمت اغلب از استانداردهای ایمنی استفاده نمی‌کنند. شارژرهایی که توان ضعیفی دارند ممکن است محافظت کافی در برابر نوسانات الکتریکی، گرمای بیش از حد، یا اتصال کوتاه نداشته باشند که دستگاه شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. در برخی موارد، این شارژرها باعث آتش سوزی الکتریکی می‌شوند که می‌تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد.

  • سازگاری دستگاه

شارژرهای باکیفیت برای کار با طیف وسیعی از دستگاه‌ها طراحی شده‌اند. از طرف دیگر، شارژرهای ارزان قیمت ممکن است با همه دستگاه‌ها سازگار نباشند، که منجر به ناراحتی و هزینه‌های اضافی می‌شود، زیرا ممکن است برای دستگاه‌های مختلف به شارژرهای متعدد نیاز داشته باشید.

  • کاهش سرعت شارژ

یکی از دلایل اصلی استفاده از شارژر، شارژ سریع دستگاه‌های شما است. شارژرهای ارزان قیمت ممکن است توان خروجی لازم را نداشته باشند و در نتیجه زمان شارژ کندتر می‌شود. زمانی که عجله دارید و نیاز دارید دستگاهتان آماده باشد، این امر می‌تواند زمانبر باشد.

  • طول عمر کوتاه

شارژرهای ارزان قیمت به احتمال زیاد زود فرسوده یا خراب می‌شوند. کیفیت ساخت پایین و مواد به کار رفته در آنها به طول عمر کمتر کمک می‌کند، به این معنی که باید آنها را به دفعات بیشتری خریداری  کنید. در دراز مدت، این می‌تواند گران تر از سرمایه گذاری در شارژر با کیفیت بالا باشد.

  • آسیب به دستگاه شما

شارژرهای ضعیف می‌توانند به دستگاه‌های الکترونیکی شما آسیب برسانند. منبع تغذیه ناسازگار و نوسانات ولتاژی که ممکن است ایجاد کنند می‌تواند منجر به آسیب طولانی مدت شود و طول عمر دستگاه شما را کاهش دهد. در برخی موارد، استفاده از شارژرهای ارزان قیمت می‌تواند گارانتی دستگاه شما را نیز باطل کند.

  • بهره وری انرژی

شارژرهای باکیفیت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انرژی کارآمدی داشته باشند، که نه تنها با محیط زیست سازگار است، بلکه به کاهش مصرف برق کمک می‌کنند. در مقابل، شارژرهای ارزان اغلب کارایی کمتری دارند و می‌توانند انرژی را هدر دهند و در نهایت در دراز مدت هزینه بیشتری را برای شما به همراه خواهند داشت.

  • خطر محصولات تقلبی

شارژرهای ارزان قیمت به احتمال زیاد محصولات تقلبی یا ناقص هستند.طراحی‌های فیک و مشابه شارژرهای اصلی اغلب با هدف فریب دادن عموم است و تولید کنندگان اعلب به مقررات ایمنی پایبند نیستند در نتیجه عملکرد آنها می‌تواند ناسازگار و غیرقابل اعتماد باشد.

 این تقلیدها ممکن است به مقررات ایمنی پایبند نباشند و عملکرد آنها می‌تواند ناسازگار و غیر قابل اعتماد باشد.

نتیجه گیری

برای انتخاب یک شارژر مناسب برای گوشی خود می بایست واژه های ولتاژ، آمپر و توان آشنایی داشته باشید. در اولین مرحله شما می بایست از اطلاعات مرتبط با شارژ گوشی خود آگاه باشید،بدین معنا که ولتاژ،جریان و توان مناسب برای گوشی خود را بدانید. در مرحله بعد می بایست یک شارژر با توان مناسب برای گوشی خود از برندهای باکیفیت یا برند اصلی گوشی خود تهیه کنید. گوشی های رده بالا تمامی برندها از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی می کنند،اما هر کدام استانداردهای مربوط به برند خود را دارند. به عنوان مثال گوشی های هووای از فناوری شارژ سریع Super Charge استفاده می کند. در این مقاله استانداردهای شارژ سریع تمامی برندهای معتبر بازار معرفی شده اند. همچنین نحوه شناسایی یک شارژر مناسب برای گوشی های آیفون،سامسونگ،شیائومی و هووای توضیح داده شده است.

آمپر واحد اندازه گیری شدت جریان است چنانچه عددی را با حرف A به روی شارژر مشاهده کردید به معنای مقدار شدت جریان خروجی است و ممکن است در برخی از شارژرها این عدد با حرف MA (میلی آمپر)  نمایش داده شود که برای تبدیل آن به آمپر آن را تقسیم بر هزار می کنیم،اگر این عدد را در ولتاژ که با حرف V نشان داده میشود ضرب کنیم، میزان توان خروجی شارژر مشخص می شود که واحد آن وات W است.

اگر به شارژر اصلی یا جعبه گوشی دسترسی دارید، می‌توانید میزان شدت جریان، ولتاژ و توان شارژر را مشاهده کنید. در صورت نداشتن دسترسی به این موارد، با جستجوی مدل گوشی در وب‌سایت‌های تخصصی بررسی موبایل و یا شرکت سازنده گوشی می توانید در بخش مشخصات باتری گوشی ، میزان توان خروجی باتری را مشاهده کنید.

یکی آداپتور ایده ال برای گوشی آیفون نیز باید مطابق با میزان توان خروجی باتری گوشی انتخاب شود و همچنین از گواهینامه‌های استاندارد ایمنی و کیفیت که نشان‌دهنده اطمینان و دوام آداپتور است برخوردار باشد.در مقاله ای جداگانه به معرفی جند مدل بهترین آداپتور شارژ گوشی آیفون برخورداریم.

اکثر دستگاه‌هایی که جدیدا طراحی و تولید می شوند به اندازه ای که نیاز دارند جریان مصرف می کنند، به این معنی که بدون در نظر گرفتن وات شارژر گوشی، تنها به اندازه‌ای که برای آن طراحی شده‌اند، برق مصرف می‌کنند. این بدان معنی است که شما معمولاً می توانید از شارژر گوشی با وات بالاتر بدون آسیب رساندن به دستگاه خود استفاده کنید، اگرچه ممکن است استثنائات خاصی وجود داشته باشد. با این حال، استفاده از وات شارژر موبایل کمتر از حدِ توصیه شده می تواند منجر به کاهش زمان شارژ شود. استفاده از شارژر و کابلی که برای دستگاه خاص شما طراحی و تایید شده است ضروری است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *