موبایل و تبلت

دلیل زود خالی شدن شارژ گوشی و معرفی 8 راهکار کاربردی

علت خالی شدن شارژ گوشی

خالی شدن خود به خود باتری گوشی، یکی از مشکلات رایجی است که گوشی‌های هوشمند با آن مواجه می‌شوند، به طوری که باتری گوشی حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌شود خالی می‌شود. به خصوص وقتی مشاهده می‌کنید که سطح شارژ باتری به طور قابل توجهی از شب تا صبح کاهش می‌یابد، علی رغم عدم استفاده، خسته کننده است.

چرا شارژ گوشی زود خالی میشه؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که شارژ گوشیتان زود تمام شود، علت خالی شدن سریع شارژ گوشی، می‌تواند بخاطر استفاده همزمان شما از چندین برنامه باشد، یا اینکه برنامه‌های متعددی را باز کرده باشید و پس از اتمام کارتان آن‌ها را نبسته‌اید. اینکار موجب می‌شود که رم گوشی درگیر برنامه‌های باز شده باشد و انرژی را مصرف کند. روشن گذاشتن قابلیت‌های متعدد گوشی مانند GPS، Bluetooth، HotSpot، Mobile Data و سایر، نیز می‌تواند انرژی زیادی مصرف کند. اگر شارژ گوشی یهو خالی میشه می‌تواند یک علت سخت افزاری باشد و مدار شارژ گوشی میبایست توسط یک تعمیرکار موبایل بررسی شود.

فهرست مطالب

شارژ و خالی شدن شارژ باتری گوشی

قبل از بررسی علت کم شدن شارژ گوشی، بهتر است که نحوه عملکرد باتری گوشی را بررسی کنیم. هنگامی که موبایل خود را به برق وصل می‌کنید، الکترون‌ها از منبع برق وارد باتری گوشی شما می‌شوند. این الکترون‌ها یون‌های لیتیوم را جذب می‌کنند. آنها را به عنوان توپ‌های بسیار ریز از فلز سبک وزن در نظر بگیرید. آنها در داخل باتری از کاتد به آند حرکت می‌کنند. این فرآیند باتری گوشی را شارژ می‌کند. هنگامی که موبایل از منبع تغذیه جدا می‌شود، یون‌های لیتیوم جهت را تغییر می‌دهند و از آند به کاتد می‌روند. هنگامی که تمام یون‌های لیتیوم به کاتد ختم می‌شوند، باتری تمامی انرژی ذخیره خود را از دست می‌دهد، زیرا دیگر مداری تولید نمی‌کند.

علت خود به خود خالی شدن شارژ گوشی چیست؟ (چرا شارژ گوشیم زود خالی میشه؟ )

علت خالی شدن شارژ گوشی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ما در ادامه موارد مختلفی  را برای شما بررسی و توضیح خواهیم داد:

برنامه‌های پس زمینه

برنامه‌های پس‌زمینه اساساً حتی زمانی که مستقیماً از آنها استفاده نمی‌کنید، کار می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان به برنامه‌های اینستاگرام،واتساپ،VPN، آنتی ویروس، سلامت و تقویم اشاره کرد. این برنامه‌ها جنبه‌های خاصی از گوشی شما را بدون دخالت شما نظارت یا کنترل می‌کنند، که باتری شما را به میزان قابل توجهی تخلیه می‌کند

برنامه های پس زمینه دلیل زود خالی شدن شارژ گوشی

میزان روشنایی صفحه نمایش   

روشنایی صفحه نمایش عامل مهمی در تعیین مصرف باتری گوشی هوشمند شما است. هرچه سطح روشنایی بالاتر باشد، از باتری گوشی انرژی بیشتری مصرف می کند و در نتیجه زود به زود شارژ گوشی  خالی می شود.اگر میزان روشنایی گوشی را کاهش دهید دیرتر شارژ گوشی خالی می شود.همچنین اگر گوشی صفحه نمایش بزرگی داشته باشد این مصرف انرژی نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

استفاده از داده گوشی به جای وای فای

استفاده از داده‌های گوشی در مقایسه با زمانیکه از WIFI   استفاده می‌کنید، باتری بسیار بیشتری را استفاده می‌کند همچنین استفاده از اینترنت های با سرعت بالاتر مانند 5G نسبت به نسخه های قبلی  میزان باتری بیشتری مصرف می کند. هنگامیکه از داده‌های گوشی استفاده می‌کنید، آنتن گوشی مداوم در حال جستجوی دکل‌های اینترنت می‌باشد که همین امر موجب می‌شود انرژی بسیار زیادی را مصرف کند. در صورتیکه هنگام اتصال به WIFI تمامی سیگنال‌ها از یک منبع واحد دریافت می‌شود و گوشی نیازی به جستجو ندارد. همچنین اگر در مناطق کوهستانی و یا خارج از شهر هستید و از داده‌های گوشی خود استفاده می‌کنید، باتری گوشی انرژی بسیار زیادی را از دست خواهد داد.

نوع صفحه نمایش موبایل

در صورتیکه گوشی شما قدیمی است، به احتمال زیاد صفحه نمایش آن از نوع LCD می‌باشد. صفحه نمایش LCD دارای نور پس زمینه می‌باشد که باعث می‌شود انرژی بیشتری مصرف کند. گوشی‌های هوشمند جدید و آن‌هایی که از سال 2017 به بعد تولید شده‌اند دارای صفحه نمایش از نوع OMLED هستند و دارای نور پس زمینه نیستند در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌کنند البته در برخی از مدل ها با صفحه نمایش OLED مصرف باتری بیشتر است.

فعال بودن Notification برنامه ها

اعلان‌ها و هشدارهایی که از برنامه‌ها و سرویس‌های مختلفی در گوشی شما ظاهر می‌شوند از عوامل دیگر زود خالی شدن شارژ گوشی موبایل است.اعلانات مختلفی از برنامه های مختلف شبکه های اجتماعی و پلتفرم های مختلفی به روی گوشی ظاهر می شود که در پس زمینه  به کار خود ادامه می دهند و به روز رسانی ها را بررسی می کنند.هربار که نوتیفیکیشن و اعلانی به گوشی شما ارسال می‌شود، صفحه نمایش گوشی روشن می‌شود و صدای یا لرزشی ایجاد می‌شود که این موارد باعث مصرف باتری گوشی می‌شود.

زود خالی شدن شارژ گوشی به دلیل فعال بودن نوتیفیکشن ها و اعلانات

زود خالی شدن شارژ گوشی به دلیل فعال بودن نوتیفیکشن ها و اعلانات

 فعال بودن Notification چندین برنامه به طور همزمان می‌تواند باعث مصرف انرژی بیشتر شود و زود خالی شدن شارژ گوشی شود.

سینک شدن و همگام سازی خودکار برخی از برنامه ها

همگام‌سازی برنامه‌های تلفن بر مصرف باتری و زود خالی شدن شارژ موبابل تاثیر داشته باشد.اکثر برنامه‌ها که در پس‌زمینه در حالت آماده به کار قرار دارند و برای به روزرسانی‌ها و بک آپ گرفتن با برخی از اپلیکیشن‌ها سینک می‌شوند شاید میزان قابل توجهی از ظرفیت باتری را مصرف نکنند، اما مجموع چند برنامه می‌تواند تاثیر گذار باشد .

اگر برای یک برنامه خاص به به‌روزرسانی‌های بی‌درنگ نیاز ندارید، برای صرفه‌جویی در مصرف باتری، همگام‌سازی خودکار را خاموش کنید.

تمامی موارد فوق از علل نرم افزاری زود تموم شدن باتری گوشی می‌باشد، اگر موارد فوق را رعایت کنید، قطعا عمر مفید باتری گوشی افزایش پیدا خواهد کرد. اگر بخواهیم علل سخت افزاری زود خالی شدن باتری گوشی را بررسی کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مشکلات سخت افزاری یکی از دلایل خالی شدن شارژ گوشی

اگر یکی از قطعات سخت افزاری مرتبط با شارژ گوشی آسیب ببیند، می‌تواند باعث خالی شدن شارژ گوشی شود آن هم در زمانی که شما هیچ استفاده‌ای از گوشی خود نکرده‌اید. آسیب دیدن باتری، آسیب دیدن بورد اصلی گوشی، خراب شدن یکی از قطعات مدار شارژ گوشی مانند مقاومت و یا خازن، آب خوردگی یا سوختن آی سی شارژ از جمله دلایل سخت افزاری هستند که باعث می‌شود شارژ گوشی زود خالی شود.همچنین در مقاله ای به صورت کامل نحوه تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از تقلبی را بررسی کردیم که برای آگاهی بیشتر میتوانید به این مقاله مراجعه کنید.در ادامه دلایل سخت افزاری خالی شدن خود به خودی شارژ گوشی را توضیح می‌دهیم:

اتمام عمر باتری گوشی علت کم شارژ شدن گوشی

اتمام عمر باتری گوشی علت کم شارژ شدن گوشی

اتمام عمر باتری گوشی علت کم شارژ شدن گوشی

 باتری گوشی‌های هوشمند دارای عمر مفید حداقل 2 سال و حداکثر 5 سال دارند. به عبارت دیگر قابلیت این را دارند که 500 تا 1000 بار شارژ و دشارژ شوند.  بعد از اتمام عمر مفید باتری، ظرفیت باتری کاهش پیدا خواهد کرد و به احتمال زیاد شما با مشکلاتی نظیر زود خالی شدن باتری گوشی، و شارژ نشدن گوشی مواجه خواهید شد.

دمای محیط

در صورتیکه در محیط‌های بسیار گرم و یا بسیار سرد هستید باید بدانید باتری گوشی در این محیط‌ها انرژی بیشتری را مصرف می‌کند و حتی در نگه داشتن انرژی با مشکل مواجه می‌شود و امکان دارد شارژ گوشی زود خالی شود.بنابراین بهتر است که در هوای بسیار گرم و یا سرد، کارهای غیرضروری را با گوشی خود انجام ندهید.

آسیب دیدن بورد اصلی گوشی

بورد اصلی گوشی می‌تواند شامل تمامی قطعات داخلی گوشی از جمله خازن، مقاومت، آی سی و … باشد. این قطعات بسیار کوچک هستند و بسیار نزدیک بهم قرار دارند و آسیب یکی از آن‌ها می‌تواند بر روی عملکرد مدار شارژ گوشی تاثیر باشد. اگر یکی از این قطعات آسیب ببیند می‌تواند باعث شود که انرژی بسیار زیادی از باتری را تخلیه کند و حتی هنگامی که شما هیچ استفاده‌ای از گوشی خود نمی‌کنید، باتری گوشی خالی شود. بررسی این مورد توسط افراد عادی امکان پذیر نیست و یک نعمیرکار موبایل می‌بایست این مشکل را شناسایی و آن را برطرف کند.

شارژ کردن گوشی شب تا صبح

اگر گوشی خود را شب به شارژ بزنید و تا صبح آن را از شارژ خارج نکنید، قطعا عمر باتری گوشی شما کاهش پیدا خواهد خواهد کرد، زیرا در طول شب، پس از شارژ کامل گوشی، عملیات شارژ مکررا قطع و وصل خواهد شد و عمر مفید باتری کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر تا آنجاییکه امکان دارد نباید اجازه دهید که شارژ گوشی به 100 درصد برسد، ولی هنگامیکه گوشی خود را شب تا صبح در شارژ قرار دهید و شارژ به 100 درصد می‌رسد عملیات شارژ قطع می‌شود، پس از چند دقیقه شارژ گوشی 99 درصد می‌شود و مجددا عملیات شارژ آغاز می‌شود تا شارژ گوشی را به صد درصد برساند. این اتفاق تا صبح تکرار می‌شود و سلامت باتری را به خطر می‌اندازد.

راهکارهای جلوگیری از زود خالی شدن شارژ گوشی و بهینه سازی مصرف باتری

همانطور که در بالا اشاره کردیم عواملی مختلفی وجود دارند که دست در دست هم می دهند و موجب خالی شدن شارژ گوشی می شوند در ادامه راهکارهایی را جهت بهینه سازی شارژ و مصرف باتری گوشی را شرح خواهیم داد:

شناسایی و متوقف کردن برنامه های پس زمینه(چطور میزان مصرف باتری را بررسی کنیم؟)

بررسی میزان مصرف باتری در گوشی های آیفون

معمولا برنامه های مختلفی هستند که از آنها استفاده نمی کنیم اما مصرف باتری آنها قابل توجه است  قبل از هرکاری میزان مصرف باتری برنامه ها را بررسی کنید برای اینکار در گوشی های اندروید و آیفون وارد تنظیمات گوشی خود شوید در قسمت Battery و  Battery Usage ،  میزان مصرف باتری را مشاهده کنید در در صورتی که برنامه ای مصرف باتری زیادی داشت آنرا غیرفعال کنید:

  • برای اینکار در گوشی های اندروید وارد قسمت setting>app&notification>select app>advanced<battery>background restriction<restrict شوید  و برنامه مورد نظر را محدود کنید.
  • در گوشی های آیفون برای انجام این تنظیمات وارد تنظیمات و قسمت Battery شوید و برنامه های پر مصرف را شناسایی و محدود کنید.
  • پس از آن به قسمت مدیریت برنامه های بروید و برنامه های پرمصرف را غیرفعال کنید:Setting>Apps>Manage Apps>Select App>Force Stop
  • سپس باید گزینه بهینه سازی باتری را مشاهده کنید که در صورت فعال شدن، برنامه‌های غیرضروری پس زمینه را می‌بندد. این می‌تواند در نهایت باعث صرفه جویی در عمر باتری شما شود.

غیرفعال کردن نوتیفیکشن ها

هنگامیکه یک برنامه‌ای را در گوشی خود نصب می‌کند، اگر به اعلان آن نیازی ندارید حتما اعلان آن برنامه را غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن اعلان برنامه‌ها به تنظیمات گوشی خود بروید  بخشNotification>App Notification را باز کنید. در اینجا، می‌توانید تنظیمات اعلان‌ها را برای همه برنامه‌های نصب شده روی گوشی خود مشاهده کنید و اعلان برنامه مورد نظر خود را غیرفعال کنید.

در گوشی‌های آِیفون و به روزرسانی‌های جدید ios15  ویژگی جدیدی با عنوان Notification Summary اضافه شده است که به صورت جمع آوری شده، اعلانات گوشی را در یک زمان مشخصی از روز نشان می‌دهد، این ویژگی باعث کاهش مصرف انرژی و به حداقل رساندن مصرف باتری گوشی می‌شود.

غیرفعال کردن اتصالات ، بلوتوث،WIFI،NFC

هنگامی که وای فای یا داده‌های تلفن همراه شما روشن است گوشی شما به دنبال سیگنال می‌گردد مخصوصا در مناطقی که سرویس دهی و آنتن دهی ضعیف است .جستجوی سیگنال‌های مخابراتی و همچنین سایر امواج مانند وای فای و بلوتوث منجر به مصرف باتری و خالی شدن زود به زود باتری گوشی می‌شود.توصیه می‌شود حتی الامکان در مناطق خارج از پوشش اینترنت، اتصالات شبکه خود را خاموش کنید و یا در صورت عدم استفاده آن در حالت هواپیما قرار دهید.

بهینه سازی و کاهش میزان روشنایی گوشی 

اکثر گوشی‌های امروزی دارای قابلیت تنظیم نور خودکار هستند، با روشن کردن این گزینه می‌توانید تا حدودی مشکل مصرف انرژی را بهبود ببخشید.

روشنایی زیاد صفحه نمایش گوشی دلیل زود خالی شدن شارژ گوشی

روشنایی زیاد صفحه نمایش گوشی دلیل زود خالی شدن شارژ گوشی

  • یکی دیگر از تنظیماتی که در مصرف انرژی گوشی به شما کمک می‌کند، خاموش شدن زمان صفحه نمایش گوشی به طور خودکار می‌باشد هرچقدر این زمان را کمتر کنید، گوشی شما در حالتی که از آن استفاده‌ای نمی‌کنید، زودتر صفحه نمایش را تاریک می‌کند و انرژی کمتری مصرف می‌شود.
  • Dark Mode یا حالت تاریک نیز موجب می‌شود تا در بک گراند گوشی از رنگ‌های تیره تر استفاده شود و پیکسل‌های کمتری روشن می‌شوند. و همین امر در مصرف باتری صرفه جویی می‌کند.
  • نرخ تازه سازی یا رفرش ریت را کاهش دهید:این قابلیت در گوشی های جدید وجود دارد و هرچه میزان آن بیشتر باشد تصویر باکیفیت تری خواهیم داشت از طرف دیگر موجب می شود تا باتری گوشی زود خالی شود.با کاهش رفرش ریت می توانید  مانع از خالی شدن شارژ گوشی شوید.

غیرفعال و حذف کردن ویجت های غیر ضروری با مصرف باتری زیاد

ویجت ها برنامه های افزودنی هستند که دسترسی سریع به ویژگی ها یا اطلاعات خاص را بدون نیاز به باز کردن کامل برنامه ارائه می دهند. همه ویجت ها به یک اندازه باتری مصرف نمی کنند. مقدار باتری که یک ویجت استفاده می کند به منابعی که به آنها دسترسی دارد و تعداد دفعات دسترسی به آنها بستگی دارد.به طور مثال ویجت آب و هوا دائم در حال بررسی آب و هوا است و این می تواند در زود خالی شدن شارژ گوشی موثر باشد پس بهتر است ویجت های عیر ضروری را حذف یا غیرفعال کنید.

Battery Save Mode ناجی شارژ گوشی

قرار دادن گوشی در حالت Battery save Mode می‌تواند در صرفه جویی و مصرف انرژی تاثیر گذار باشد،اما باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که فعال کردن گزینه Battery Save mode، عملکرد بعضی از برنامه‌های گوشی را محدود و یا غیرفعال می‌کند.

بهینه سازی مصرف باتری با Battery Saver Mode

بنابراین نباید همیشه این گزینه را در حالت فعال قرار دهید و فقط زمانیکه شارژ گوشی شما کم است و یا از گوشی خود استفاده نمی‌کنید به طول مثال شب تا صبح این گزینه را در حالت فعال قرار دهید.

 به روز رسانی سیستم عامل را بررسی کنید

علت خالی شدن شارژ گوشی می‌تواند از سیستم عامل موبایل نیز باشد. درصورتیکه سیستم عامل گوشی شما بروز نیست، یکبار آن را بروزرسانی کنید.

بررسی به روزرسانی های گوشی جهت جلوگیری از زود خالی شدن شارژ گوشی

 زیرا امکان دارد در بروزرسانی جدید، قابلیت‌های جدیدی نظیر محدود کردن برنامه‌های پس زمینه، مصرف بهینه انرژی توسط باتری گوشی و  … را به سیستم عامل گوشی اضافه کند و مشکل خالی شدن باتری گوشی حل شود.

استفاده از برنامه ها و نرم افزارهای کمکی مدیریت باتری

بعضی از نرم افزارهای که به آنها نیاز نیست را می تواند در بکگراند گوشی غیر فعال کرد.نرم افزارهای کمکی و مدیریتی مختلفی برای مانیتور کردن باتری و غیرفعال کردن نرم افزارهای بلااستفاده وجود دارد که به صورت خودکار فعالیت اپلیکیشن ها را مدیریت می کند.DR Battery, Greenify وبرنامه های دیگری برای انجام این کار وجود دارد.

چگونه باتری گوشی را قوی و تقویت کنیم؟

یک باتری قوی برای گوشی موبایل تجربه کاربری بهتری در استفاده بهینه  ارائه می‌دهد مخصوصا الان که تکنولوژی‌های شارژ پیشرفته تری را شاهد هستیم.  اگر فردی هستیدی که برای کار با گوشی به آن متکی هستید تقویت باتری گوشی به بهره وری و راحتی شما به میزان قابل توجهی تاثیر گذار است .برای  اینکه بدانید چگونه از باتری گوشی مراقبت کنیم؟ و عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید، نکات و ترفندهای زیر را در نظر بگیرید:

حفظ میزان شارژ گوشی و کالیبراسیون

توصیه می‌شود که میزان شارژ گوشی خود را در بازه 40 تا 80 درصد قرار دهید اما برای افزایش عمر باتری گوشی اجازه دهید که باتری شما کاملا خالی شده و خاموش شود و پس از آن به صورت کامل آن را شارژ کنید، این عمل اصطلاحا کالیبراسیون نام دارد.

استفاده از شارژر و کابل شارژ اصلی 

یکی از عوامل مهم برای تقویت عمر باتری تلفن همراه شما، استفاده از شارژر و کابل شارژ اورجینال است. زیرا شارژر و کابل‌های اصلی، از انواع استاندهای شارژ مناسب با گوشی شما برخوردارند و بهینه‌ترین و مناسب‌ترین روش برای شارژ باتری گوشی شما هستند. با مطالعه مقاله راهنمای خرید کابل شارژ به نکات مهم در خرید اشاره کردیم که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در عصر دیجیتال که بسیاری از کارها با گوشی موبایل انجام می‌شود زود خالی شدن شارژ باتری گوشی خسته کننده و کسل آور است.دلایل مختلفی برای خالی شدن زود به زود شارژ گوشی را در این مقاله بررسی کردیم و راهکارهای مفید برای رفع آن معرفی کردیم.شما نیز میتوانید دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

عوامل متعددی وجود دارد که به صورت کلی یا نرم افزاری هستند و یا سخت افزاری که موجب تخلیه سریع باتری گوشی  می‌شود، ازمهمترین این دلایل: روشنایی صفحه نمایش، اعلان‌ها و نوتیفیکیشن‌ها، برنامه‌های پس‌زمینه، سرویس‌های مکانی، استفاده از Wi-Fi و داده‌های تلفن همراه، سیستم عامل قدیمی، دمای شدید و تمام شدن عمر باتری که هرکدام از این عوامل را به صورت مجزا بررسی نمودیم و همچنین راهکارهایی برای مقابله با این عوامل ارائه نمودیم.

برای این کار کافی است که در مناطق خود سرویس دهنده ای که آنتن دهی بهتری را ارائه می دهد پیدا کنید و به صورت مداوم از آن استفاده کنید تا گوشی برای پیدا کردن سایر سرویس ها در حال جستجو کردن  نباشد.

برای این کار کافی است که وارد قسمت Setting>>Battery گوشی خود شوید و میزان مصرف هر برنامه را به صورت درصد مشاهده کنید و در صورت عدم نیاز به برنامه های پر مصرف آنها را محدود و غیرفعال کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *