موبایل و تبلت

نحوه تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از تقلبی

نحوه تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از تقلبی

شرکت سامسونگ شارژرهای مختلفی را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و با مشخصات متفاوت تولید می‌کند. بنابراین تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از شارژر تقلبی سامسونگ کمی گیج گننده است. از طرف دیگر تولیدکنندگان چینی بار دیگر مهارت خود را در زمینه تولید شارژرهای فیک نشان داده‌اند و صدها و یا شاید هزاران تولید کننده شارژر وجود دارند که اقدام به تولید شارژر تقلبی سامسونگ می‌کنند، البته باید بدانید که شارژرهای اورجینال سامسونگ هم توسط چینی‌ها تولید می‌شود. خوشبختانه نشانه‌ها و علائمی وجود دارند که از طریق آن می‌توان تا حدودی شارژر اصلی سامسونگ را از شارژر تقلبی تشخیص داد.

استفاده از شارژر فیک سامسونگ می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به گوشی وارد کند. باتری گوشی یکی از مواردی است که بیشترین آسیب را هنگام استفاده از شارژرهای تقلبی می‌بیند. مدار شارژ گوشی و برد اصلی گوشی نیز می‌توانند به دلیل داغ شدن بیش از حد، ناشی از استفاده از شارژر فیک آسیب ببینند. توصیه می‌شود که برا کوشی‌های سامسونگ حتما از شارژرهای اصلی سامسونگ و متناسب با جریان و ولتاژ گوشی سامسونگ خود استفاده کنید. حتی استفاده از شارژر‌های اصلی سایر برندها نیز برای گوشی‌های سامسونگ توصیه نمی‌شود، چه برسد به اینکه از یک شارژر فیک استفاده کنید.

فهرست مطالب

اهمیت استفاده از شارژر اورجینال سامسونگ

استفاده از یک شارژر اصلی سامسونگ می‌تواند موبایل شما را از آسیب‌های متعددی حفظ کند. همچنین در وقت شما نیز صرفه جویی خواهد کرد. شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که باید روزی 3 تا 4 بار گوشی خود را به شارژ بزنید و هر بار گوشی شما می‌بایست به مدت طولانی در شارژ باشد تا شارژ کامل شود. این مشکلات از نشانه‌های استفاده از شارژرهای غیراصل سامسونگ می‌باشد. وقتی از شارژر تقلبی استفاده می‌کنید گوشی شما دیر شارژ می‌شود، زیرا فناوری شارژ سریع در شارژرهای تقلبی به کار نرفته است. بکارگیری تکنولوژی شارژ سریع و فوق سریع در شارژرهای سامسونگ، هزینه بر است و علت گران بودن شارژرهای اصلی نیز همین است.البته جای نگرانی نیست در مقاله ای جداگانه  به معرفی بهترین شارژر سامسونگ پرداختیم.

اهمیت استفاده از شارژر اورجینال سامسونگ

یکی دیگر از مواردی که اهمیت استفاده از شارژرهای اصلی سامسونک را پر رنگ تر می‌کند، طول عمر موبایل می‌باشد. عموم افراد فکر می‌کنند که استفاده از شارژرهای فیک، تنها بر روی باتری گوشی تاثیر منفی دارد و فقط عمر مفید باتری کاهش پیدا خواهد کرد. اما متاسفانه باید بدانید که علاوه بر باتری گوشی، تمامی قطعات سخت افزاری گوشی در معرض آسیب‌های احتمالی ناشی از داغ شدن موبایل  خواهند بود. بنابراین اگر می‌خواهید از گوشی موبایل خود به مدت طولانی استفاده کنید و کمترین ضرر را متحمل شوید، استفاده از یک شارژر اصلی سامسونگ بهترین راه حل می‌باشد. برای خرید شارژر اصلی سامسونگ هزینه به مراتب بیشتری را پرداخت خواهید کرد  اما جلوی خرابی‌های بسیار زیادی را خواهید گرفت.

معایب استفاده از شارژر تقلبی سامسونگ( تاثیرات استفاده از شارژرهای تقلبی سامسونگ)

استفاده از شارژر تقلبی سامسونگ را نباید دست کم گرفت، چرا که می‌تواند حتی منجر به انفجار و یا مرگ شود. شارژرهای تقلبی و غیراصل دارای گواهینامه‌های استاندارد و سلامت نیستند و تست‌های عملکردی را نمی‌گذرانند، بنابراین از نظر ایمنی می‌توانند خطرناک باشند و باعث آتش سوزی شوند. به همین خاطر است که می‌گویند هنگامی که در خانه نیستید و یا خواب هستید گوشی خود را در شارژ رها نکنید. در ادامه آثار مخرب و معایب استفاده از شارژر تقلبی را توضیح می‌دهیم:

 • داغ شدن بیش از حد و آتش سوزی

تولید کنندگان شارژرهای تقلبی اهمیت چندانی به کیفیت قطعات الکترونیکی به کار رفته در شارژر نمی‌دهند و برای کاهش هزینه‌ها از بی کیفیت ترین و ارزانترین قطعات استفاده می‌کنند. همچنین خبری از تست‌های عملکردی نخواهد بود. بنابراین هنگام استفاده از شارژر غیراصل متوجه خواهید شد که گوشی و شارژر بیش از اندازه داغ می‌شوند. در نتیجه احتمال آتش گرفتن شارژر و یا جرقه زدن آن وجود دارد. بنابراین اگر در خانه خود از یک شارژر تقلبی استفاده می‌کنید، احتمال آتش سوزی وجود دارد و توصیه ما به شما این است که حداقل در زمانی که بیدار هستید از این شارژر استفاده کنید، تا اگر اتفاقی افتاد بتوانید از آتش سوزی جلوگیری کنید.

 • خراب شدن قطعات سخت افزاری موبایل

اگر از آسیب‌های احتمالی مانند آتش سوزی در منزل نمی‌ترسید، از خراب شدن موبایل خود چطور؟ آیا خراب شدن گوشی برایتان اهمیتی ندارد؟  شارژر‌های فیک و تقلبی سامسونگ دارای ولتاژ و جریان استانداردی نیستند و برق ورودی را با جریان و ولتاژ ناسازگار با گوشی وارد گوشی می‌کنند. همچنین از فناوری‌های شارژ استاندارد در این شارژرها استفاده نمی‌شد. همه این موارد نه تنها به باتری گوشی بلکه به مدار شارژ و تمامی قطعات برد اصلی میتواند آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند، بدون اینکه شما متوجه شوید که علت آن استفاده از یک شارژر غیراصل می‌باشد.

تفاوت شارژر اصلی و تقلبی سامسونگ

به منظور تشخیص شارژر اصل از تقلبی سامسونگ، علائم و نشانه‌های مختلفی وجود دارند که با کمی دقت می‌توانید شارژر اورجینال از تقلبی را تشخیص دهید. شارژر به طورکلی از دو بخش تقسیم شده است آداپتور یا کله شارژر که وظیفه تبدیل و کنترل ولتاژ و جریان دریافتی را دارد و کابل شارژ که جریان دریافتی از آداپتور را به باتری گوشی انتقال می‌دهد.

تفاوت شارژر اصل با فیک سامسونگ

اگر یکی از این دو بخش کار خود را به درستی انجام ندهد بر عملکرد دیگری تاثیر منفی خواهد داشت، در نتنیجه شارژر و کابل شارژر هر دو باید اصلی و اورجینال باشند تا عملیات شارژ به بهترین شکل ممکن انجام شود. در ادامه نحوه تشخیص اورجینال بودن هرکدام را بررسی خواهیم کرد:

چگونه شارژر اصلی سامسونگ را تشخیص دهیم؟(تشخیص شارژر اصلی سامسونگ)

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که شارژر تقلبی سامسونگ را خریداری نمی‌کنید روش‌های مختلفی وجود دارد که به صورت فیزیکی و فنی قابل برسی است که در ادامه به آنها میپردازیم اگر چه تولید کنندگان محصولات فیک نیز به تبعیت از محصولات اصلی برخی از این موارد را کپی می‌کنند اما در نهایت به دلیل عدم کیفیت مناسب محصول، بازدهی کافی را نخواهند داشت.

 • کیفیت ظاهری آداپتور: آداپتورهای اورجینال سامسونگ دارای ظاهری بسیار باکیفیت و بدون هیچگونه عیب و نقصی هستند. شارژر‌های اصلی دارای روکشی مات هستند اما شارژرهای فیک روکش براق دارند. اگر شارژر دارای بیرون زدگی، تورفتگی، ناصافی و بی نظمی باشد، یا پین‌های آن کج باشد نیز به اصلی بودن شارژر شک کنید.

تشخیص آداپتور شارژ اصلی سامسونگ

 • وزن شارژر: اگر یک شارژر فیک را در دست خود بگیرید، احساس می‌کنید که تو خالی است و هیچ وزنی ندارد، علت آن است که از قطعات بسیار بی کفیت در آن استفاده شده است و حتی امکان را دارد با یکبار استفاده، شارژر خراب شود. در حالی که شارژر اصلی دارای وزن معقولی است و وقتی آن را در دست خود بگیرید، احساس تو خالی بودن به شما دست نمی‌دهد.
 • تست کردن شارژر: با یکبار تست کردن شارژر متوجه خواهید شد که شارژر در چه سطح کیفی می‌باشد. البته قبل از تست کردن حتما باید از یک کابل شارژ اورجینال استفاده کنید. اگر سرعت شارژ گوشی سریع بود و آداپتور داغ نکرد بدین معنی است که شارژر تقلبی نیست. اما اگر متوجه شدید که شارژر داغ می‌کند و سرعت شارژ بسیار کند است، قطعا شارژر فیک است.
 • کشور ساخت شارژر: کشورهای چین و ویتنام، شارژر‌های اصلی سامسونگ را تولید می‌کنند. اما باید دقت کنید که شارژرهای فیک نیز توسط همین کشورها تولید می‌شود و تنها به کشور ساخت شارژر توجه نکنید و سایر موارد شناسایی شارژر اورجینال را در نظر بگیرید.

کشور سازنده شارژر اورجینال سامسونگ

 • درج کلمات Travel Adapter یا Voyage Adaptateur: بر روی شارژر اورجینال یکی از کلمات Travel Adapter یا Voyage Adaptateur چاپ شده است. همچنین سایر نوشته‌های روی آداپتور شارژ باید با کیفیت و به صورت مات بر روی شارژر چاپ شده یاشد.

درج کلمات Travel Adapter یا Voyage Adaptateur

 • سریال نامبر: شارژرهای اصلی سامسونگ دارای شماره سریالی هستند که روی بسته بندی و خود شارژر چاپ شده است. برای بررسی معتبر بودن شماره سریال می‌توانید از وب سایت پشتیبانی سامسونگ استفاده کنید. سریال نامبر شارژرهای سامسونگ به این شکل بر روی شارژر چاپ شده‌اند: S/N: R37M9AFS4Y1DK3

سریال نامبر معتبر در شارژر اصلی سامسونگ

 • مدل آداپتور: شارژرهای اورجینال سامسونگ دارای مدل‌های مختلفی هستند که اکثرا با EP-TA آغاز می‌شوند. به عنوان مثال EP-TA800. این مدل شارژر معمولا هم بر روی جعبه شارژر و هم بر روی خود شارژر چاپ شده است. در صورتی که شارژری خریداری کرده‌اید که مدل ندارد قطعا شارژر تقلبی می‌باشد.

مدل شارژر اصلی سامسونگ

 • درج برند SAMSUNG: برند سامسونگ بر روی تمامی شارژرهای اورجینال سامسونگ چاپ شده است، اما بر روی شارژرهای فیک سامسونگ حرف A کمی درشت تر چاپ شده است. البته تشخیص این مورد کمی دشوار است مگر اینکه یک شارژر اورجینال داشته باشید که بتوانید حرف A را به شارژر تقلبی مقایسه کنید.

درج UL بر روی شارژر یا Safety Mark

 • محل درج مشخصات شارژر: محل درج مشخصات شارژر نباید در قسمت درگاه ورودی شارژر نوشته شده باشد. همچنین این مشخصات نباید در قسمت دوشاخه شارژر باشد، این مشخصات باید بر پشت و یا جلوی بدنه چاپ شده باشند.
 • درج UL بر روی شارژر یا Safety Mark: دو حرف UL بر روی شارژرهای اورجینال قدیمی سامسونگ درج می‌شد و اکثر فروشندگان درج این دو حرف را به عنوان اصل بودن شارژر سامسونگ در نظر می‌گرفتند، اما شارژرهای جدید سامسونگ دیگر این دو حرف را بر روی شارژرهای ندارند. بنابراین اگر این دو حروف بر روی شارژر خود ندیدید، نشانه تقلبی بودن شارژر نخواهد بود.بر روی شارژرهای جدید و اصلی سامسونگ یک Safety Mark در یک کادر مستطیل شکل درج شده است و به معنی این است که شارژر تست‌های استانداردی را گذارنده است و قابل استفاده برای عموم می‌باشد.

مدل شارژر اصلی سامسونگ

 • قیمت شارژر: یک شارژر اورجینال سامسونگ که از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های شارژ به روز و استاندارد بهره می‌برد، قطعا نمی‌تواند ارزان باشد، پس اگر یک شارژر ارزان قیمت را به عنوان شارژر اورجینال سامسونگ خریداری کردید به اصلی بودن آن شک کنید. البته باید مراقب باشید که یک شارژر تقلبی را به قیمت یک شارژر اصلی خریداری نکنید.

برای اینکه بتوانید یک شارژر اصلی سامسونگ را از یک شارژر فیک سامسونگ تشخیص دهید باید تمام موارد فوق را در نظر بگیرید و فقط یک یا دو مورد از موارد فوق دلیل بر تقلبی بودن شارژر نخواهد بود. از تمامی موارد فوق بهترین روش برای تشخیص اورجینال بودن شارژر این است که شارژر را تست کنید و سرعت شارژ شارژر را بررسی کنید، همچنین مطمعن شوید که شارژر در هنگام عملیات شارژ داغ نمی‌کند.

همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر  از شارژرهای شیائومی مقاله   تشخیص شارژر اصلی شیائومی   را مطالعه کنید.

تشخیص کابل شارژر اصلی سامسونگ

استفاده از یک کابل شارژر اورجینال به همان اندازه داشتن یک کله شارژر یا آداپتور اصلی اهمیت دارد، چراکه اگر یک کله شارژر اورجینال با یک کابل شارژر غیراصل و تقلبی استفاده کنید، در واقع شارژر به خوبی عمل نخواهد کرد و خواهید دید که سرعت شارژ بسیار کند می‌شود و همچنین امکان داغ کردن شارژر نیز وجود دارد.و همین طور بلعکس اگر  یک کابل شارژر اورجینال را با یک کله شارژر غیراصل استفاده کنید، از مزایای کابل شارژ اورجینال بهره مند نخواهید شد.همچنین می توانید مقاله بهترین کابل شارژ  سامسونگ را مطالعه کنید

 برای تشخیص کابل شارژر اصلی سامسونگ از کابل شارژر تقلبی سامسونگ موارد زیر را در نظر بگیرید:

تشخیص کابل شارژر اصلی سامسونگ

 • کیفیت ظاهری کابل شارژر: همانند کله شارژر، اولین نکته‌ای که باید هنگام خرید کابل شارژر اصلی سامسونگ به آن دقت کنید، کیفیت و جنس کابل شارژر می‌باشد. اگر کابل شارژر دارای لب پریدگی، ناهمواری، بی نظمی، برآمدگی و ظاهری بی کیفیت داشت، قطعا آن کابل شارژر تقلبی است. کابل شارژرهای سامسونگ دارای کیفیت و جنس بسیار باکیفتی هستند، که با اولین نگاه به آن متوجه خواهید شد یک کابل شارژ اورجینال است. کابل شارژرهای اورجینال سامسونگ به شکل مات هستند و اگر براقی در شکل ظاهری کابل شارژر مشاهده کردید به اصلی بودن آن شک کنید.
 • سری‌های دو طرف کابل شارژر: در دو طرف کابل شارژر، دو سری فلزی وجود دارد که اگر به آن‌ها دقت کنید می‌توانید متوجه کج بودن این دو سری در کابل‌های تقلبی بشوید. در صورتیکه در کابل‌های شارژر اورجینال سامسونگ هیچگونه بی نظمی مشاهده نخواهید کرد. همچنین در یک طرف از از سوکت‌ها کلمه Vietnam بر روی سری حک شده است. و اگر کابل شارژر تولید چین باشد باید کلمه China در یک طرف از سری‌های فلزی حک شده باشد. دقت کنید که این کلمات باید حک شده باشد نه چاپ شده باشد.
 • تست کردن کابل شارژر: یکی از بهترین روش‌های تشخیص اورجینال بودن کابل شارژر سامسونگ، تست کردن آن بوسیله یک آداپتور اصلی سامسونگ می‌باشد. اگر سرعت شارژ بالا بود بدین معناست که کابل شارژر اورجینال می‌باشد. دقت کنید که حتما باید کابل را بوسیله یک آداپتور اورجینال تست کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر و  راهنمایی برای خرید کابل شارژ به مقاله  مشخصات کابل شارژ خوب  مراجعه کنید.

سخن پایانی

استفاده از یک کابل شارژر اصلی سامسونگ برای شارژ کردن گوشی سامسونگ اهیمت بسیار زیادی دارد. با استفاده از یک کابل شارژ اورجینال در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد چرا که مشکلات دیر شدن گوشی و یا خراب شدن باتری گوشی را نخواهید داشت، همچنین عمر مفید باتری گوشی و حتی خود موبایل کاهش پیدا نخواهد نکرد، چون دیگر خبری داغ شدن گوشی و شارژر نخواهد بود. اکنون که به اهمیت استفاده از شارژر اورجینال پی برده‌اید، مهمترین مسئله تشخیص یک شارژر اورجینال سامسونگ از یک شارژر فیک و تقلبی می‌باشد، چراکه شارژرهای تقلبی بسیار زیادی در بازار وجود دارند که اگر نتوانید شارژر اصلی را از غیراصل تشخیص دهید، قطعا یک شارژر تقلبی را به عنوان شارژر اصلی به شما می‌فروشند. در این مقاله روش‌های مختلف تشخیص شارژر اصلی سامسونگ و همچنین تشخیص کابل شارژر اصلی سامسونگ را برای شما توضیح دادیم، تا هنگام خرید شارژر بتوانید یک کابل شارژر اورجینال سامسونگ برای خود تهیه کنید.

 

به نظر میرسد که سامسونگ با پیروی از اپل زود به دنبال حذف شارژرها در بسته بندی‌های گوشی کرده است.دلیل غیر منطقی آنها این است که همه با استفاده از یک آداپتور برای شارژ دستگاه‌های خود استفاده کنند و این کار باعث کاهش مواد بازیافتی شارژر و حفظ محیط زیست است.اگر کمی دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم متوجه دلیل غیر منطقی آن خواهیم شد چرا که گوشی‌های جدید به تکنولوژی‌های جدید شارژ و توان بیشتری نیازمندند و در نهایت برای آنها باید یک شارژر دیگری خریداری شود.

 

توصیه می‌شود تا جای ممکن از شارژرهای اورجینال مخصوص گوشی سامسونگ استفاده کنید اما برای خرید آداپتورهای سایر برندها برندها اول از همه  تکنولوژی شارژ و توان مصرفی شارژر(ولتاژ، آمپر) را پیدا کنید، همچنین شارژرهایی از برندهای معتبر، نظیر انکر، بیسوس، مک دودو را انتخاب کنید.

روش های مختلفی در این مقاله را معرفی کردیم که برای اصل بودن شارژرهای تایپ سی سامسونگ نیز کاربرد دارد و شما می توانید در هنگام خرید آنها را مد نظر قرار دهید.

4/5 - (132 امتیاز)

10 نظر در “نحوه تشخیص شارژر اصلی سامسونگ از تقلبی

 1. مشاور گفت:

  خیلی عالی بود

 2. انشان گفت:

  ممنون عالی بود

 3. پرویز غنیان گفت:

  ممنون میشم اگر روش تشخیص شارژر اصلی سامسونگ ساخت ویتنام را هم توضیح بدید؟

  1. وحید نیکبخت گفت:

   برای تشخیص شارژ اصلی سامسونگ ویتنام تنها نوشته ساخت ویتنام کافی نیست و شما با توجه به روش هایی که در این مقاله به آن اشاره شد برای شناسایی شارژر های اصل سامسونگ استفاده کنید.

 4. محمدجواداجاقی گفت:

  باسلام وخسته نباشید لطفا توضیح دهید درصورت امکان که چرا سامسونگ با این همه درآمد جهانی گدا شده وگوشی بدون شارژر می فروشه که اینهمه برای مردم مشکل ایجاد کنه ماجرای فیک واصلی ودرصورت امکان برای گوشی سامسونگ گلکسی M14 فایو جی چه شارژری باید باشد ۱۵ وات یا۲۵ وات متشکرم.

  1. وحید نیکبخت گفت:

   درود بر شما، قسمت اول سوالتون در قسمت سوالات متداول جواب داده شده که بنابر اعلام خود شرکت سامسونگ برای حفظ محیط زیست شارژر در بسته بندی های محصول قرار نمیده:( برای گوشی سامسونگ گلکسی m4 5G هم از شارژر 15 واتی می تونید استفاده کنید

 5. Amir گفت:

  ازراهنمایی عالی شما سپاسگزارم

 6. فرزانه میرابیان گفت:

  میخواستم بدونم چگونه کابل شارژ اصل سامسونگ را تشخیص بدم؟

  1. وحید نیکبخت گفت:

   روش های مختلفی را در این مقاله بررسی کردم اما برای تشخیص کابل شارژر اصلی سامسونگ، ابتدا به کیفیت و جنس کابل دقت کنید؛ کابل‌های اصلی از کیفیت بالاتری برخوردارند، و نوشته‌های روی آن واضح تر است در حالی که کابل‌های تقلبی ممکن است ظاهر بی‌کیفیتی داشته باشند. همچنین، دوسر کابل شارژ باید صاف و بدون کجی باشد، کانکتوری که به گوشی متصل می‌شود نباید بیش از حد بلند و کشیده باشد. برای آزمایش نهایی، کابل را با یک آداپتور اصلی سامسونگ تست کنید؛ اگر سرعت شارژ بالا بود، کابل اصلی است

 7. ناشناس گفت:

  امیدوارم در سال آینده شاهد شارژر های درون جعبه ای فابریک سامسونگ باشیم، طوری که دیده می‌شود بهترین پرچمداران سامسونگ توسط شارژر های نا مناسب شارژدهی خود را از دست داده و حتی شاهد باد کردن باتری در بعضی از میان رده ها هستیم که عدم وجود لوازم جانبی نامناسب به گوشی صدمه می زند و باعث بد نامی شرکت سامسونگ خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *