موبایل و تبلت

تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل:آیا آهنربا برای گوشی ضرر دارد؟

آیا هولدر مغناطیسی برای موبایل ضرر دارد؟

آیا تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل نگران کننده است؟ افراد زیادی هستند که از تجربیات تلخ خود هنگام استفاده ار هولدر مغناطیسی صحبت می کنند و ادعاهایی اغراق آمیز درباره تاثیرات منفی آهنربا بر گوشی موبایل دارند. اما آیا آهنربا برای گوشی ضرر دارد؟ آهنرباهای هولدر مگنتی گوشی موبایل که معمولا از نئودیمیوم ساخته می شوند برای استفاده بسیار راحت و کاربردی هستند به همین خاطر هولدر مغناطیسی خیلی زود در میان مردم محبوب شد وطرفداران زیادی پیدا کرد.

با پشرفت هایی که در حوزه فناوری بوجود آمده است بهترین هولدر های موبایل با تکنولوژی های روز و گوشی های جدید خود را به روز رسانی می کنند ، اما همچنان نگرانی هایی در رابطه با اینکه آیا هولدر مغناطیسی موبایل ضرر دارد در میان مردم وجود دارد.

در ادامه به توضیح نگرانی های مختلف مردم در مورد تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل در هنگام استفاده از هولدر مغناطیسی می پردازیم و اجزای مختلف گوشی موبایل را زمانی که تحت تاثیر آهنربا قرار میگیرند ،بررسی خواهیم کرد.
مهمترین عناوین این مقاله به ترتیب زیر است:

 

فهرست مطالب

تحت چه شرایطی هولدر مغناطیسی موبایل ضرر دارد؟

تاثیر آهنربا هولدر مغناطیسی بر گوشی موبایل اگر منجر به آسیب شود در شرایط بسیار نادری رخ می دهد و بستگی به عوامل متعددی دارد که همگی با یکدیگر می توانند سبب اختلال جزئی و موقتی در گوشی موبایل شوند.

 • آهنربای هولدر مغناطیسی غیر استاندارد و قدرتمند باشد ، که معمولا در ساخت این نوع هولدرها از آهنرباهایی که برای گوشی مضر باشد استفاده نمی شود.
 • گوشی موبایل خیلی قدیمی باشد و تکنولوژی های پیشرفته برای مقابله با میدان مغناطیسی در آن به کار نرفته باشد که خوشبختانه امروزه اکثر گوشی های جدید دارای این تکنولوژی هستند
 • گوشی مدت زمان زیادی در معرض آهنربا قرار بگیرید. افرادی که یک روز کامل گوشی خود را در هولدر مگنتی قرار می دهند امکان دارد شاهد اختلالاتی در گوشی موبایل خود باشند.
 • هولدر مگنتی خریداری شده کیفیت خوبی نداشته باشد و از برند معتبری نباشد.

چه قسمتهایی از گوشی موبایل ممکن است تحت تاثیر آهنربای هولدر مغناطیسی قرار بگیرد؟

گوشی های هوشمند هر روز در حال تغییر و دگرگونی هستند و قطعات مختلفی از گوشی ها با پیشرفت در حوزه فناوری دچار تحولات و به روزرسانی می شوند.از همین جهت نگرانی درباره ضرر هولدر مگنتی برای گوشی موبایل هر روز کمرنگ تر می شود و نباید در مورد آنها حساسیت زیادی به خرج داد.

تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل

در ادامه تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل و اجزای مختلف دیگر را بررسی می کنیم که هم اکنون به دلیل پیشرفت تکنولوژی به کمترین میزان ممکن شاهد آن هستیم.اما ممکن است برای هرکسی سوال پیش بیاید که چرا نباید آهن ربا را نزدیک تلفن همراه قرار داد؟به هر حال ممکن است در برخی از شرایط هرچند نادر ، تاثیراتی بر گوشی موبایل داشته باشد در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا تاثیرات آهنربا به قسمت های مختلف گوشی موبایل را مورد بررسی قرار دهیم.

!!!همچنین میتوانید با مطالعه مقاله آموزش نصب هولدر موبایل ، نحوه نصب انواع هولدر موبایل را بیاموزید.!!!

تاثیر آهنربا بر صفحه نمایش گوشی موبایل

اگر می خواهید بدانید که آهنربا بر روی صفحه نمایش گوشی موبایلتان تاثیر می گذارد یا نه، ساده ترین راه این است که یک آهنربا بر روی صفحه نمایش گوشی قرار دهید و ببینید آیا تصویر مخدوش می شود یا خیر؟

اگر به یاد داشته باشید در گذشته قرار دادن آهنربا بر روی صفحه نمایش وسایل الکترونیکی، باعث ایجاد اختلال در صفحه نمایش و ظاهر شدن رنگ های مختلفی بر روی صفحه نمایش می شد .

تاثیر آهنربا بر صفحه نمایش گوشی موبایل

در آن زمان که زمان آنچنان دوری نیست ، صفحه نمایش های CRT با شلیک یک پرتو الکترونی بسیار متمرکز بر روی صفحه شیشه‌ای پوشیده از فسفر، تصاویر را نمایش می دادند و با استفاده از میدان‌های مغناطیسی پرتو را به‌صورت افقی و عمودی خم می‌کردند. خوشبختانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل به حداقل میزان ممکن رسیده است. با وجود صفحه نمایش های IPS، AMOLED، LCD، OLED که برای عملکرد خود هیچ وابستگی به میدان های مغناطیسی ندارند، هنگام استفاده از هولدر مغناطیسی شاهد هیچگونه تاثیر منفی بر روی صفحه نمایش نیستیم.

تاثیر آهنربا بر حافظه گوشی موبایل

شاید شما هم دیده باشید که در بعضی از فیلم ها با قرار دادن یک آهنربا در کنار یک هارد دیسک ،اطلاعات هارد و حتی خود هارد دچار آسیب می شود،ممکن است با خود بگویید تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل هم به همین میزان مضر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، زیرا حافظه های به کار رفته در گوشی موبایل از نوع حافظه فلش است به همین دلیل در معرض میدان مغناطیسی قرار نمیگیرد و از این قاعده مستثنی است.

از طرفی آنچه در فیلم ها نشان می دهد برای بالا بردن هیجان بیشتر است ، ممکن است هارد دیسک های اینترنال زمانی که در معرض آهنربا قرار میگیرند دچار مشکل شوند، اما به این سادگی ها هم نیست.!

هارد دیسک های اینترنال کامپیوتر و لپ تاپ در لایه های فیزیکی زیرین خود مجهز به آهنربا هستند و برای آسیب زدن به آنها باید یک آهنربای بسیاری قوی را به مدت طولانی به در نزدیکی آن قرار داد پس آن چیزی که در فیلم ها نشان می دهد به این سادگی رخ نمی دهد.رند.

تاثیر آهنربا بر حافظه گوشی موبایل

طبق بررسی های انجام شده ، آهنربای به کار رفته در نگهدارنده گوشی هر چند قدرتمند ، نمیتواند منجر به آسیب رساندن و پاک کردن حافظه گوشی موبایل شود ، چرا که حافظه های داخلی و خارجی موبایل از نوع فلش است و نگرانی بابت از دسته رفتن اطلاعات شما وجود ندارد.

تاثیر آهنربا بر باتری گوشی موبایل

گوشی های هوشمند امروزی معمولا از باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند که در نتیجه واکنش شیمیایی خاصی شارژ می شوند. بسیاری از کاربران هولدرهای مغناطیسی مدعی هستند که هنگام استفاده از نگهدارنده های مگنتی، شارژ گوشی موبالیشان سریعتر از حالت عادی تمام می شود.در پاسخ به این افراد باید گفت : اگر هولدر مغناطیسی برای گوشی موبایل ضرر دارد چرا اکثر شرکت های سازنده معتبر از هولدرهای آهنربایی با قابلیت شارژ بی سیم استفاده می کنند؟ شرکت های سازنده هولدر ، همه جوانب را بررسی و سپس اقدام به تولید هولدر آهنربایی با قابلیت شارژ بی سیم می کنند.

علاوه بر این به نظر می آید آن ها این موضوع را در نظر نگرفته اند که استفاده های مکرر از گوشی موبایل هنگام رانندگی، مخصوصا استفاده از GPS گوشی موبایل، مصرف باتری را بسیار افزایش می دهد.

تاثیر آهنربا بر باتری گوشی موبایل

از طرف دیگر اکثر آهنرباهای به کار رفته در هولدر مغناطیسی آنقدر قوی نیستند که باعث اختلال در باتری گوشی موبایل شوند،بنابراین به نظر نمی رسد که هولدر های مگنتی موجب تخلیه سریع شارژ باتری شود.

تاثیر آهنربا بر ماژول GPS گوشی موبایل

سنسور “هال” (Hall) سنسوری است که به عنوان یک قطب نمای دیجیتال عمل می کند تا مختصات را با دقت بیشتری نشان دهد. افرادی که ساعت های زیادی در حال رانندگی هستند و از هولدر های مغناطیسی استفاده می کنند، مدعی هستند که آهنربا بر GPS گوشی موبایلشان تاثیر منفی دارد و مسیر یابی را با مشکل مواجه می کند.

تاثیر آهنربا بر ماژول GPS گوشی موبایل

برای جلوگیری از این مشکل فقط کافیست که گوشی موبایل خود را به طور مداوم و طولانی در هولدر مگنتی قرار ندهید، چرا که فقط افرادی که به مدت طولانی گوشی خود را در هولدر آهنربایی قرار داده اند با این مشکل مواجه شده اند. البته از نظر علمی و بررسی های انجام شده در زمینه تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل، عملکرد جی پی اس توسط میدان های مغناطیسی تحت تاثیر قرار نمی گیرد و دچار اختلال نمی شود اما برای اینکه خیالتان راحت باشد بهتر است پس از دو ساعت استفاده از هولدر مگنتی، گوشی موبایل خود را به مدت چند دقیقه از هولدر مغناطیسی جدا کنید.

 

تاثیر آهنربا بر اسپیکر گوشی موبایل

تاثیر آهنربا بر اسپیکر گوشی موبایل

بلندگوهای گوشی موبایل نمونه ای از ماژول هایی هستند که در آنها از آهنربای بسیار کوچکی استفاده می شود و احتمال دارد تحت تاثیر میدان مغناطیسی بسیار قوی قرار بگیرد. با این حال باید به اینکه توجه کنید که اکثر هولدر های مغناطیسی موجود در بازار آهنربای بسیار قدرتمندی ندارند که بخواهند اسپیکر گوشی موبایل را مختل کنند. مخصوصا اگر یک هولدر مغناطیسی با کیفیت و از یک برند معتبر داشته باشید جای هیچ گونه نگرانی درباره تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل وجود نخواهد داشت. برای تهیه هولدرهای با کیفیت و برند معتبر با مراجعه به صفحه خرید هولدر موبایل می توان انتخابی مطمئن را با قیمت مناسب تجربه کنید.

سایر نگرانی ها درباره ضرر هولدر مغناطیسی برای گوشی

سنسور های شتاب سنج، ژیروسکوپ بر اساس حرکت کاربر عمل می کنند و تحت تاثیر آهنربا قرار نمی گیرند. فشار سنج گوشی های آیفون ، سنسور مجاورت که هنگام تماس تلفنی صفحه نمایش را خاموش می کند، صفحه کلید، دوربین و سنسور اثر انگشت، همگی به سیگنال های الکترونیکی وابسته هستند و تحت تاثیر آهنربا قرار نمی گیرند.

از طرف دیگر گوشی های امروزی بسیار پیشرفته هستند و شرکت های سازنده از تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل با خبرند و تمامی این مشکلات را پیش بینی کرده اند و صفحات فلزی تعبیه کرده اند که گوشی موبایل را در برابر تداخلات الکترومغناطیسی محافظت می کند.با تمام این تفاسیر اگر قصد انتخاب هولدر مغناطیسی را دارید جای نگرانی نیست با مطالعه مقاله راهنمای خرید بهترین هولدر موبایل برای ماشین می توانید انتخاب بهتری را برگزینید.

سخن پایانی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، آهنربا در بسیاری از لوازم الکترونیکی اطراف ما نظیر کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، هولدر موبایل، تلویزیون و … وجود دارد که البته آهنرباهای قدرتمندی نیستند و تاثیرات منفی و خطرناکی ندارند. آهنرباهای بسیار قدرتمند نئودیمیوم برای سرگرمی و یا اسبا بازی نیستند که در وسایل الکترونیکی مردم استفاده شوند بنابراین نگران تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل نباشید. البته برای آسودگی خاطر بهتر است از هولدر های مغناطیسی با کیفیت و از برند های معتبر تهیه کنید و از آهنرباهای تقلبی و بسیار قدرتمند استفاده نکنید.​

4.2/5 - (6 امتیاز)

2 نظر در “تاثیر آهنربا بر گوشی موبایل:آیا آهنربا برای گوشی ضرر دارد؟

 1. Shaya.khaghani1985 گفت:

  ممنون از مقاله مفیدتون ، فقط خواستم بدونم تاثیر آهنربا بر میکروفون موبایل چطوریه؟

  1. مرتضی نیکبخت گفت:

   خواهش میکنم، میکروفون و اسپیکر موبایل تقریبا ساختار مشابهی دارند، و در گوشی های موبایل این ساختار به گونه ای هست که اگر نزدیک به هولدر مغناطیسی بشه مشکلی براشون پیش نیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *