موبایل و تبلت

روش های تشخیص شارژر اصلی هواوی از تقلبی

تشخیص شارژر اصلی هواوی از تقلبی

شارژرهای اورجینال هواوی بسیار باکیفیت و دارای قدرت شارژ بسیار بالایی هستند و سازگارترین شارژر برای گوشی‌های هواوی نیز، شارژرهای اصلی شرکت هواوی می‌باشد. با این وجود بسیاری از کاربران گوشی‌های هواوی معتقدند که شارژرهای هواوی دارای کیفیت و استاندارد لازم نیستند. در پاسخ به این افراد فقط می‌توان گفت که شما از شارژرهای فیک و تقلبی هواوی استفاده کرده‌اید، زیرا شرکت هواوی یکی از شرکت‌های قدرتمند در زمینه فناوری شارژ سریع و فوق سریع می‌باشد و شارژرهای اصل هواوی نه تنها گوشی‌های خود بلکه برای گوشی‌های سایر برندها نیز قابل استفاده هستند.

متاسفانه شارژرهای اورجینال هواوی به ندرت در بازار یافت می‌شوند، اما تا دلتان بخواهد انواع شارژر فیک و تقلبی هواوی در بازار وجود دارد.در مقاله راهنمای خرید شارژر گوشی با روشهای چگونگی انتخاب بهترین شارژر گوشی پرداخته ایم،اما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا با انواع روش‌های تشخیص شارژر اصلی هواوی از تقلبی آشنا شوید و مشکل خرید شارژر فیک هواوی را برای شما حل کنیم. خوشبختانه باید بگوییم که روش‌های تشخیص شارژرهای اورجینال هواوی نسبت به سایر برندها مانند سامسونگ، شیائومی و آیفون بسیار آسان تر است که علت آن را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

چگونه شارژر اصلی هواوی را تشخیص دهیم

فهرست مطالب

تشخیص شارژر اورجینال هواوی بوسیله HarmonyOS

HarmonyOS سیستم عامل جدید گوشی‌های هوشمند هواوی می‌باشد که پس از تحریم این شرکت توسط آمریکا، شرکت هواوی تصمیم گرفت یک سیستم عامل جدید را ابداع و در گوشی‌های خود بکار بگیرد. این پروژه در سال 2019 آغاز شد و در برخی از مدل‌های گوشی هواوی از سیستم عامل هارمونی استفاده شد و در سال 2023 تعداد بیشتری از مدل‌های گوشی‌های هواوی با سیستم عامل هارمونی به بازار عرضه شدند. یکی از قابلیت‌های این سیستم عامل جدید در گوشی‌های هواوی، مربوط به شارژر می‌باشد، که براحتی بوسیله آن می‌توانید شارژرهای تقلبی هواوی را تشخیص دهید. البته ابتدا باید مطمعن شوید که سیستم عامل گوشی هواوی شما هارمونی است یا خیر؟ با یک جست و جوی ساده در گوگل می‌توانید مشخصات مدل گوشی هواوی خود را در سایت‌های مختلف مشاهده کنید. برخی مدل‌های گوشی هواوی که سیستم عامل هارمونی دارند عبارتند از: P50 Pro، P60 Pro، P50، nova 9

تشخیص شارژر اورجینال هواوی بوسیله HarmonyOS

روش کار بدین صورت است که شارژر خریداری شده را به گوشی هواوی خود متصل کنید، اگر دو حرف HM را در بالای گوشی خود مشاهده کردید، بدین معناست که آداپتور وصل شده به گوشی، شارژر اصلی هواوی نمی‌باشد.به همین راحتی، شرکت هواوی کاربران خود را از شر شارژرهای فیک هواوی نجات داده است و دیگر از بابت شارژر نگرانی نخواهند داشت. اما کاربرانی که گوشی هواوی آن‌ها سیستم عامل هارمونی ندارند،  برای تشخیص شارژر اصلی از تقلبی هواوی چکار کنند؟ ، این کاربران می‌بایست با روش‌های دیگر تشخیص شارژر اصل هواوی از تقلبی آشنا شوند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نحوه تشخیص شارژر اصل هواوی از فیک

برای تشخیص شارژر‌های مختلف هواوی 22.5 وات، 25 وات، 40 وات، 66 وات، 88 وات، 90 وات و …، روش‌های مختلفی وجود دارد، اما قبل از توضیح این روش‌ها، باید بدانید که می‌بایست که همه آن‌ها را بررسی کنید و تنها به بررسی یک مورد اکتفا نکنید.  در نهایت اگر نمی‌توانید با استفاده از روش‌های معرفی شده، شارژر اصل از تقلبی هواوی را تشخیص دهید، بهترین راه، خرید از فروشگاه‌های معتبر لوازم جانبی موبایل می‌باشد. در ادامه این روش‌ها را توضیح می‌دهیم:

  • بررسی مشخصات روی آداپتور: مشخصات روی آداپتور اورجینال هواوی کمی مات هستند، در صورتیکه نوشته‌های روی شارژر فیک هواوی بسیار پررنگ تر و براق می‌باشند. اطلاعات درج شده بر روی آداپتور اورجینال بسیار منظم هستند، اما نوشته‌های شارژر تقلبی هواوی دارای بی نظمی هستند و یا اطلاعات بیشتری بر روی آن درج شده است.مدل شارژر اورجینال هواوی به صورت کامل نوشته می‌شود، اما در نمونه‌های تقلبی مدل را کامل درج نکرده‌اند.در شکل زیر یک نمونه شارژر اصلی و تقلبی 40 واتی هواوی را مشاهده می‌کنیدکه به راحتی متوجه تفاوت‌های آن می‌شوید.

بررسی مشخصات روی آداپتور هواوی اصلی و تقلبی

در تصویر زیر یک نمونه شارژر اصلی هواوی 66 واتی را مشاهده می‌کنید که تمام نکات گفته شده درباره مشخصات روی آداپتور در آن رعایت شده است.

تشخیص شارژر هواوی اصل

  • سرعت شارژ آداپتور اصلی هواوی: اگر از گوشی‌های هوشمند و جدید هواوی استفاده می‌کنید، یک روش بسیار ساده برای پی بردن به اورجینال بودن شارژر هواوی وجود دارد، آن هم تست کردن سرعت شارژ می‌باشد.

سرعت شارژ آداپتور اصلی هواوی

همچنین اگر گوشی شما دارای قابلیت شارژ فوق سریع است  و شارژر 40 واتی دارد، می‌بایست هنگام اتصال شارژر به گوشی Super Fast  و 40W MAX بر روی گوشی شما نمایان شود. به عنوان مثال هنگامیکه شارژر اورجینال هواوی 40 واتی را به گوشی هواوی P30 Pro متصل کنید، طبق عکس زیر، اطلاعات زیر بر روی صفحه نمایش گوشی نشان داده می‌شود. 

  • وزن آداپتور اورجینال هواوی: بسیاری از فروشندگان شارژر موبایل با توجه به وزن یک شارژ، به اصلی بودن شارژر، پی می‌برند، اما این روش دیگر قدیمی شده است. تا چند سال پیش به دلیل اینکه شارژرهای تقلبی دارای وزن کمتری نسبت به نسخه اورجینال خود بودند، فروشندگان می‌توانستند از طریق وزن شارژر، متوجه شوند که شارژر هواوی اصلی است یا تقلبی. اما تولیدکنندگان شارژر تقلبی نیز، زرنگ شده‌اند و با قرار دادن مقداری سرب و یا فلز در داخل آداپتور، وزن شارژر را بالا می‌برند. به عبارت دیگر شما تا شارژر را باز نکنید و برد آن را بررسی نکنید، نمی‌توانید متوجه شوید که وزن آداپتور واقعی است یا خیر.بنابراین می‌توان برای پی بردن به اورجینال بودن شارژر اصلی هواوی، وزن آن را بررسی کرد اما نباید فقط به این روش اتکا کرد و حتما موارد دیگر را بررسی کنید.

  • بررسی QR Code روی آداپتور: بر روی آداپتور اورجینال هواوی یک عدد QR Code و یک سریال نامبر درج شده است. اگر با برنامه Scan QR Code که در گوشی هواوی وجود دارد، QR Code درج شده بر روی آداپتور اورجینال هواوی را اسکن کنید، باید سریال نامبر درج شده بر روی شارژر  را دقیقا به شما نشان دهد.

بررسی QR Code روی آداپتور هواوی اصلی

اگر حرف و یا عددی کمتر نشان داده شد بدین معناست که شارژر تقلبی است. سریال نامبر و QR Code بر روی شارژرهای تقلبی هواوی نیز وجود دارد، اما اگر آن را اسکن کنید با سریال نامبر درج شده بر روی آداپتور یکسان نخواهد بود.

  • استفاده از تستر شارژر: تست کردن آداپتور شارژر هواوی بوسیله یک تستر شارژر، یکی دیگر از راه‌های تشخیص شارژر اورجینال هواوی می‌باشد. بوسیله یک تستر شارژر، می‌توانید حداکثر ولتاژ و جریان خروجی آداپتور را مشاهده کنید و توان خروجی آداپتور را بدست بیاورید. سپس این اطلاعات را با اطلاعات مندرج بر روی آداپتور مقایسه کنید، اگر اطلاعات دقیق بود و یا نزدیک به اطلاعات مندرج بر روی آداپتور بود، آن آداپتور اورجینال می‌باشد.در تصویر زیر یک آداپتور 22.5 واتی هواوی تقلبی بوسیله تستر شارژ تست شده است و همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید توان خروجی این آداپتور 15 وات است و 7 وات کمتر می‌باشد.

استفاده از تستر شارژر برای شناسایی شارژر تقلبی هواوی

در تصویر زیر نیز یک آداپتور 22.5 واتی هواوی اورجینال را مشاهده می‌کنید که بوسیله یک تستر شارژر، تست شده است.همانطور که می‌بینید توان خروجی به درستی نشان داده شده است و شارژر اورجینال می‌باشد.

استفاده از تستر شارژر برای تشخیص شارژر اصلی هواوی

البته این روش برای عموم مردم مناسب نمی‌باشد و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست که برای خرید یک شارژر اورجینال، یک تستر شارژر خریداری نمایند که گران قیمت هم هستند. اما برای مغازه داران لوازم جانبی موبایل، روش بسیار مناسبی می‌باشد.

در مقاله ای جداگانه به نکات و ترفندهای مهمی پرداختیم که برای کاربران گوشی های شیائومی کاربردی است و  برای  تشخیص شارژر گوشی شیائومی  بسیار کاربردی است.

نحوه تشخیص کابل شارژر اصلی هواوی

داشتن یک آداپتور اصلی هواوی به تنهایی کافی نیست، و حتما باید از یک  کابل شارژر  اورجینال هواوی استفاده کنید تا بتوانید از قابلیت‌های شارژر اصلی هواوی بهره ببرید. به عنوان مثال اگر یک آداپتور شارژر 25 واتی اصلی هواوی دارید، اما از یک کابل شارژر فیک و 10 واتی استفاده کنید، این کابل شارژر نمی‌تواند به اندازه توان 25 واتی آداپتور گوشی شما را شارژ کند و در بهترین حالت این آداپتور قدرت یک آداپتور 10 واتی را خواهد داشت. بنابراین داشتن یک کابل شارژر اورجینال هواوی به اندازه آداپتور اصلی، اهمیت دارد همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر از مشخصات یک کابل شارژ خوب به مقاله راهنمای خرید بهترین کابل شارژ مراجعه کنید. در ادامه راه‌های شناسایی کابل شارژر اصلی هواوی را توضیح می‌دهیم:

  • وجود Lable QR Code بر روی کابل شارژر یا جعبه کابل شارژر: کابل شارژر اورجینال هواوی دارای QR Code می‌باشد که بوسیله یک لیبل به کابل شارژر وصل شده است یا اینکه بر روی جعبه کابل شارژر درج شده است. با اسکن QR Code، سریال نامبر کابل شارژر را مشاهده خواهید کرد. اگر کابل شارژر QR Code که حاوی سریال نامبر است را نداشته باشد، کابل شارژر تقلبی است.

وجود Lable QR Code بر روی کابل شارژر یا جعبه کابل شارژر

  • درج آمپر بر روی کابل شارژر اورجینال هواوی: شدت جریان خروجی از کابل شارژر اهمیت بسیار زیادی دارد که باید بر روی جعبه و خود کابل شارژر اورجینال هواوی درج شده باشد. معمولا شدت جریان خروجی کابل شارژر اصلی هواوی بر واحد آمپر، قبل از کانکتور، کابل شارژر درج می‌شود. اما کابل‌های تقلبی موجود در بازار این شدت جریان خروجی را بر روی کابل شارژر درج نکرده‌اند.

درج آمپر بر روی کابل شارژر اورجینال هواوی

  • جنس کابل و انعطاف پذیری: بررسی شکل ظاهری کابل شارژر یکی دیگر از راه‌های تشخیص اورجینال بودن آن است. کابل شارژر اصلی هواوی دارای روکش پلاستیکی باکیفیت و کمی منعطف و سفید شفاف است. درحالیکه کابل شارژر فیک هواوی دارای روکش پلاستیکی کدر و بی کیفیت و خشک است. بنابراین با بررسی ظاهر سیم شارژر نیز می‌توانید تا حدودی متوجه اصلی یا تقلبی بودن کابل شارژر بشوید.

سخن پایانی

اگر از یک شارژر تقلبی هواوی برای گوشی خود استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید که عمر مفید باتری گوشی کاهش پیدا خواهد کرد، آداپتور و حتی خود گوشی هواوی داغ می‌کند و احتمال آسیب دیدن مدار شارژ و حتی برد اصلی گوشی نیز وجود خواهد داشت. در مواردی نیز احتمال جرقه زدن شارژر دیده شده است که منجر به آتش سوزی شده است. بنابراین  استفاده از یک آداپتور و کابل شارژر اورجینال هواوی اهمیت بسیار زیادی دارد. همانطور که می‌دانید شارژر‌های تقلبی هواوی در بازار بسیار زیاد هستند و اگر اطلاعات کافی در زمینه شارژر نداشته باشید، بدون شک یک شارژر تقلبی نصیبتان خواهد شد، در این مقاله نحوه تشخیص شارژر و کابل شارژر اصلی هواوی از تقلبی را توضیح داده‌ایم تا هنگام خرید شارژر، بهترین انتخاب را داشته باشید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *