موبایل و تبلت

تشخیص شارژر اصلی آیفون (هر آنچه برای شناسایی آداپتور گوشی اپل باید بدانید)

تشخیص شارژر اصلی آیفون

از زمانی که شرکت اپل، شارژر آیفون را از بسته بندی گوشی‌های آیفون حذف کرد، یک مشکل جدید به مشکلات کاربران آیفون، مخصوصا کاربران ایرانی اضافه شد، تشخیص آداپتور اصلی از تقلبی آیفون. از آنجایی که استفاده از شارژرهای تقلبی برای گوشی‌های آیفون، موجب آسیب‌های جدی به باتری و حتی برد اصلی گوشی آیفون می‌شود، اصلا ارزش ندارد که به خاطر یک اختلاق قیمت 500 هزار تومنی بین شارژر تقلبی و اصلی آیفون، خسارت‌های سنگین تری را بپذیریم.گوشی‌های آیفون 11 به بعد، برای شارژ شدن به یک آداپتور اورجینال اپل 20 واتی نیاز دارند. اگر دقت کرده باشید آداپتورهای 20 واتی اپل با سریال نامبرهای مختلف و ساخت کشورهای مختلف توی بازار به فروش می‌رسند که اکثر آن‌ها نیز تقلبی هستند. در چنین شرایطی اگر نحوه تشخیص آداپتور اورجینال آیفون را ندانیم، بدون شک یک شارژر تقلبی نصیبمان خواهد شد.

همچنین می توانید مقاله مشابه با این مقاله برای تشخیص شارژر اصلی سامسونگ  را مطالعه کنید.

تشخیص آداپتور اصل آیفون 13 و 14 و15

قبل از اینکه روش‌های تشخیص شارژر اصلی از تقلبی آیفون را برای شما توضیح دهیم، سه نکته مهم را باید بدانید: 1) دو پین بودن و یا سه پین بودن آداپتور آیفون هیچ ربطی به اصل بودن آن آداپتور ندارد. شرکت اپل،بهترین شارژرهای آیفون  را باتوجه به سفارش منطقه جغرافیای به سه شکل، 3پین، 2پین تخت و 2پین گرد تولید می‌کند. مثلا شارژرهای 3پین برای کشورهای عربی تولید می‌شود. 2) شارژرهای اورجینال اپل توسط سه کشور چین، ویتنام و برزیل تولید می‌شوند و اگر روی جعبه آداپتور نام کشور دیگری مانند ایرلند رو مشاهده کردید، آداپتور تقلبی است.3) روش‌های تشخیص شارژر اصلی آیفون از تقلبی می‌توانند تا حدودی به شما کمک کنند تا یک شارژر اورجینال آیفون برای خودتان تهیه کنید، اما بهترین راه این است که از یک فروشگاه معتبر، آداپتور را خریداری کنید. در ادامه روش‌های تشخیص اصلی بودن شارژر 20 وات آیفون را برای شما توضیح خواهیم داد.

روش‌های تشخیص شارژر اصلی آیفون از تقلبی

نحوه تشخیص  اصل بودن شارژر 20 وات آیفون اپل کار چندان ساده‌ای نیست، اما ما روش‌های متععدی را به شما معرفی می‌کنیم، دقت کنید که نباید تنها یکی از این روش‌ها را در نظر بگیرید بلکه باید همه آن‌ها را بررسی کنید:

 • بررسی مشخصات روی جعبه آداپتور 20 وات آیفون: اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، مشخصات روی جعبه آداپتور می‌باشد. در قسمت رویی جعبه، بالا سمت چپ می‌بایست آرم اپل چاپ شده باشد. زیر آرم اپل، کلمه USB-C و بعد 20W Power Adapter باید چاپ شده باشد.

روش‌های تشخیص شارژر اصلی آیفون از تقلبی

 • تطابق سریال نامبر روی جعبه و آداپتور اپل: سریال نامبر درج شده بر روی بسته بندی آداپتور می‌بایست با سریال نامبر درج شده بر روی آداپتور یکسان باشد. در غیر این صورت آداپتور اصلی نیست.

تطابق سریال نامبر روی جعبه و آداپتور اصل اپل

 • محو بودن نوشته‌های رو آداپتور اصلی آیفون: نوشته‌های درج شده بر روی آداپتور اصلی آیفون به صورت محو هستند، درحالیکه آداپتورهای فیک دارای نوشته‌های بسیار پر رنگ و مشخص هستند.

محو بودن نوشته‌های رو آداپتور اصلی آیفون

 • وجود دفترچه راهنما در بسته بندی شارژر اورجینال آیفون: شارژرهای اورجینال آیفون دارای دفترچه راهنما درون جعبه هستند. در صورتیکه شارژر خریداری شده بدون دفترچه باشد تقلبی است.

وجود دفترچه راهنما در بسته بندی شارژر اورجینال آیفون

 • کیفیت پین‌های آداپتور 20 وات اصلی اپل: شارژرهای دو پین اصلی اپل دارای پین‌های مات و باکیفیت هستند، اما شارژرهای تقلبی اپل دارای پین‌ها براق و بی کیفیت هستند، در شارژرهای سه پین، پین‌ها را می‌توان باز و بست کرد، با باز و بست کردن پین می‌توان متوجه کیفیت و قدرت فنر داخلی آداپتور شد.

 • وزن شارژر اورجینال آیفون: شارژرهای اورجینال آیفون دارای وزن بیشتری نسبت به شارژرهای فیک آیفون هستند. البته برخی تولیدگنندکان شارژر تقلبی آیفون، با قرار دادن سرب داخل آداپتور، وزن آداپتور را بیشتر از آداپتورهای اورجینال می‌کنند، بنابراین سنگینی بیش از حد نیز به معنی تقلبی بودن آن آداپتور می‌باشد.

 • استفاده از تستر شارژر آیفون: تستر شارژر آیفون وسیله‌ای است که می‌تواند با نشان دادن اطلاعاتی درباره میزان جریان و ولتاژ خروجی، سریال نامبر و ID در کمترین زمان ممکن اورجینال یا تقلبی بودن شارژر آیفون را به شما نشان بدهد. البته تهیه کردن این وسیله مقرون به صرفه نیست و گران قیمت می‌باشد. این وسیله بیشتر برای فروشندگان لوازم جانبی موبایل مفید خواهد بود.

استفاده از تستر شارژر آیفون

 • قیمت شارژر اورجینال: شارژر‌های اورجینال اپل قیمت بالاتری نیسبت شارژرهای فیک دارند. شارژرهای تقلبی آیفون در چندین کیفیت مختلف تولید می‌شوند که هر کدام با توجه با کیفیت ساخت قیمت متفاوتی دارند. شارژرهای تقلبی که کیفیت بالایی هم داشتند باز هم از نظر قیمتی تفاوت بسیار زیادی با شارژر اصلی آیفون دارند.

استعلام سریال نامبر شارژر اپل

همانطور که می‌دانید در وبسایت رسمی اپل، در منوی Support در قسمت Check Coverage می‌توانید استعلام اورجینال بودن محصولات اپل را بگیرید. اما عده‌ای فکر می‌کنند که شارژر‌های اصلی اپل نیز از این طریق قابل استعلام هستند.خدمت شما عرض کنم که این قابلیت برای شارژرهای اپل فعال نیست و شما نمی‌توانید از این طریق از اورجینال بودن شارژر خود مطمعن شوید. محصولاتی که از طریق سایت اپل قابل استعلام هستند عبارتند از:

iPhone, iPad, Apple Watch, iPod, Apple TV, HomePod, MagSafe Battery Pack, AirPods, AirTag, Beats

Mac Pro ,Mac mini ,MacBook Pro ,MacBook Air, MacBook ,iMac

AirPort Express, Airport Extreme, and AirPort Time Capsule

Apple Wireless Mouse, Apple Wireless Keyboard, Apple Magic Trackpad, Apple Pro Display XDR and other Apple displays

روش‌های تشخیص کابل شارژر اصلی آیفون

یکی دیگر از دغدغه‌های کاربران آیفون، تهیه یک  کابل شارژر اصلی آیفون  می‌باشد. از آنجایی که یکی از خرابی‌های رایج کابل شارژرهای اورجینال آیفون پاره شدن کابل از ابتدا و انتهای آن می‌باشد، کاربران آیفون خیلی زود با خراب شدن و شارژ نشدن گوشی آیفون خود مواجه می‌شوند، به عبارتی همیشه دغدغه خرید یک کابل شارژر اورجینال را دارند. بنابراین در ادامه قصد داریم که نحوه تشخیص کابل شارژر اصلی آیفون از تقلبی را به شما آموزش دهیم:

 • کیفیت کابل شارژر اورجینال اپل: کابلهای اورجینال اپل دارای کیفیت بسیار بالایی هستند. رنگ کابل‌های اورجینال تقریبا مات می‌باشد و دارای اتعطاف پذیری بالایی هستند.

 • درج امضای اپل بر روی کابل شارژر اورجینال: با دقت بر روی کابل را نگاه کنید تا عبارت Designed by Apple in California Assembled in China را مشاهده کنید، البته کابل‌های اورجینال توسط ویتنام و برزیل نیز تولید می‌شوند و احتمال دارد که به جای made in china عبارت‌های made in Vietnam و یا Indústria Brasileira را نیز مشاهده کنید.

 • درج سریال نامبر بر روی کابل: با دقت بر روی کابل را نگاه کنید دقیقا بعد از عبارت Designed by Apple in California Assembled in China یک سریال نامبر 12 رقمی که ترکیبی از حروف و اعداد می‌باشد را باید مشاهده کنید.

کانکتور لایتنینگ: یک دیگر از راه‌های تشخیص کابل شارژر اورجینال آیفون از تقلبی، مشاهده دقیق کانکتور لایتنینگ می‌باشد. هرگونه بی نظمی، سیاهی، بزرگتر و یا کوچکتر بودن آن، نشان دهنده تقلبی بودن  کابل شارژر  لایتنینگ  می‌باشد.

کانکتور لایتنینگ کابل شارژ اصلی آیفون

 • کانکتور USB:  اگر دارای یک شارژر USB  به Lightning هستید، کانکتور USB نیز دارای ویژگی‌هایی می‌باشد که می‌توانید به اورجینال کابل پی ببرید.در کابل شارژر اورجینال آیفون قفل‌های روی بدنه کانکتور USB به شکل ذوزنقه‌ای می‌باشد و از لبه‌ها به یک اندازه فاصله دارند، همچنین قفل‌ها طلایی رنگ هستند، سطح عایق USB صاف و یکنواخت است . در حالیکه در کابل‌های فیک فاصله قفل‌ها از لبه یکسان نیست و گره‌ها نیز ذوزنقه‌ای نمی‌باشد، قفل‌ها نقره‌ای هستند، سطح عایق USB دارای بریدگی و فرورفتگی می‌باشد.

کانکتورهای اصلی و تقلبی شارژر ایفون

 • کانکتور USB-C: اگر کابل شارژ USB-C به Lightning خریداری کرده‌اید، به کانکتور تایپ سی ان دقت کنید دارای هیچگونه برآمدگی یا لب پریدگی نباشد، داخل کانکتور نیز از مسیرهای طلایی رنگ استفاده شده باشد نه خاکستری.

کانکتور USB-C شارژر اورجینال آیفون

درج نشان MFI: نشان MFi Certified مخفف Made for iPhone/iPod/iPad می‌باشد که نشان آن بر روی تمامی محصولات اپ درج می‌شود. درج این نماد بدین معناست که محصول تولید شده از پروتکل‌های بسیار سخت گیرانه اپل عبور کرده است تا به مرحله تولید رسیده است.

درج نشان MFi Certified

 • قیمت کابل شارژر اورجینال آیفون: قیمت کابل شارژر اصلی آیفون نسبت به نمونه تقلبی آن بسیار بیشتر است. البته نباید فقط قیمت را نشانه اورجینال بودن کابل در نظر گرفت و باید مراقب بود که یک کابل شارژر فیک آیفون را به قیمت اورجینال خریداری نکنیم.

سخن پایانی

به دلایل مختلفی مانند افزایش طول عمر باتری آیفون، داغ نکردن گوشی آیفون و همچنین صرفه جویی در وقت خود، می‌بایست یک شارژر و کابل شارژر اصلی اپل برای گوشی آیفون خود تهیه کنیم. متاسفانه شارژرهای تقلبی آیفون در بازار بسیار زیاد هستند، و افراد معمولی هنگام خریداری شارژر اصلی آیفون در تشخیص اورجینال بودن آن با مشکل مواجه می‌شوند و دچار سردرگمی می‌شوند. در این مقاله روش‌های مختلف تشخیص شارژر و کابل شارژر اصلی آیفون را برای شما توضیح داده‌ایم تا بتوانید خریدی مطمعن تر داشته باشید. با این حال باید بدانید که روش‌های تشخیص شارژر اصلی آیفون از تقلبی می‌توانند تا حدودی به شما کمک کنند تا یک شارژر اورجینال آیفون برای خودتان تهیه کنید، اما بهترین راه این است که از یک فروشگاه معتبر، شارژر اورجینال آیفون را خریداری کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *