موبایل و تبلت

جلوگیری از خراب شدن کابل شارژر با 9 ترفند ساده

جلوگیری از خراب شدن کابل شارژر

 آیا شما هم از پاره شدن سیم شارژر گوشی خود کلافه شده‌اید؟ در این مقاله قصد داریم چندین روش برای جلوگیری از خراب شدن کابل شارژر آیفون و سایر کابل‌های گوشی‌های موبایل را به شما معرفی کنیم. استفاده از کابل شارژ فرسوده  می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به گوشی موبایل شما وارد کند، از طرف دیگر خرید کابل شارژ موبایل به صورت مداوم از نظر اقتصادی قابل قبول نخواهد بود. بنابراین بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم محافظت از کابل شارژ می‌باشد. کاربران آیفون با مشکل پاره شدن سیم شارژر آیفون بیشتر مواجه هستند، چرا که جنس کابل‌های شارژ آیفون معمولا از پلاستیک می‌باشد و دوام چندان زیادی در برابر گره خوردگی و تا شدن ندارند، بنابراین خیلی زود از ابتدا یا انتهای کابل پاره می‌شوند. بنابراین مطالعه راهکارهایی که چگونه از خراب شدن کابل شارژ جلوگیری کنیم؟ برای افرادی که هزینه زیادی بابت کابل شارژ پرداخت کرده‌اند تاثیرگذار است.

فهرست مطالب

جلوگیری از پاره شدن کابل شارژ موبایل(چگونه از کابل شارژ محافظت کنیم؟)

یکی از دلایل شارژ نشدن گوشی خرابی کابل شارژ است و حساس ترین نقطه کابل شارژ ابتدا و انتهای کابل شارژ می‌باشد که به دلیل خم شدن‌های مکرر، از این دوناحیه فرسوده می‌شود. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که زمان شارژ گوشی به کار کردن با آن می‌پردازید، باید بدانید که احتمال خراب شدن کابل شارژ در این حالت به مراتب بیشتر خواهد بود.بهترین راه برای جلوگیری از پاره شدن سیم شارژر، محافظت از کابل شارژ است. بدین معنی که تا آنجاییکه که امکان دارد از تا شدن، خم شدن بیش از حد، کشیدن کابل و گره خوردن کابل جلوگیری کنیم.  می‌توانید از جمع کننده کابل شارژ استفاده کنید، تا هنگام قرار دادن کابل شارژ در کیف و یا جیب خود از گره خوردن کابل شارژ جلوگیری کنید. همچنین هنگامیکه که طول روز را پشت میز می‌کذرانید می‌توانید از ثابت کننده کابل شارژ استفاده کنید، تا کابل را به طور صاف نگه دارد و از پیچ خوردن آن جلوگیری می‌کند.

چگونه از خراب شدن کابل شارژ جلوگیری کنیم

از طرف دیگر اکثر افراد آنقدر دغدغه فکری و کاری دارند که نمی‌توانند تا این حد مراقب کابل شارژ خود باشند، و ترجیح می‌دهند که کابل شارژشان خراب شود و یک کابل شارژ نو خریداری کنند. در هر صورت ما راهکار‌های مختلفی را جهت محافظت و جلوگیری از خراب شدن سیم شارژر توضیح خواهیم داد که می‌تواند طول عمر کابل را  افزایش دهد و از پوسیدگی و خراب شدن کابل شارژ جلوگیری کند.

استفاده از محافظ کابل شارژ

 

محافظ کابل شارژ معمولا به دو شکل در بازار یافت می‌شوند. بعضی مدل‌ها فقط از ابتدا و انتهای کابل که آسیب پذیرترین بخش کابل می‌باشد محافظت می‌کنند.

استفاده از محافظ کابل شارژ برای جلوگیری از خرابی کابل شارژ

 اما مدل‌های دیگری با نام محافظ کابل شارژ فنری نیز هستند که سرتاسر کابل را می‌پوشانند و عملا از خراب شدن کابل شارژ از ابتدا تا انتهای کابل محافظت خواهند کرد. این نوع محافظ‌ها قیمت زیادی ندارند، و می‌توانید به راحتی یکی از دو نوع محافظ را خریداری کنید و به دور کابل بپیچید. عده‌ای نیز برای محکم کاری، هر دو نوع محافظ را خریداری می‌کنند. ابتدا محافظ نوع اول را دور ابتدا و انتهای کابل قرار می‌دهند و سپس محافظ کابل شارژ فنری را به طور کامل به دور کابل می‌پیچند.

استفاده از کابل شارژ مغناطیسی چندسر

اگر از چندین کابل شارژ برای شارژ دستگاه‌های مختلف مانند موبایل، ایرپاد، اسپیکر بلوتوثی و … استفاده می‌کنید. و هر کدام سوکت شارژ متفاوتی دارد به احتمال زیاد دردسر زیادی برای شارژ دستگا‌های مختلف خود دارید و کابل‌هایتان دچار گره خوردگی خواهد شد.

استفاده از کابل شارژ مغناطیسی چند سر جهت جلوگیری از پاره شدن کابل شارژ

در نتیجه کابل‌های شما در معرض پاره شدن و گره خوردگی خواهند بود. برای حل این مشکل می‌توانید از کابل‌های چندسر مغناطیسی استفاده کنید. یک طرف کابل به شارژر متصل می‌شود و طرف دیگر به گونه‌ای طراحی شده است که سه نوع پورت شارژ Lightning، Type-C و Micro USB به صورت مغناطیسی به آن متصل می‌شود. به عبارت دیگر شما یک کابل شارژ دارید و 3 عدد سوکت شارژ، در این صورت شما فقط کافیست که سوکت مورد نظر را به کابل شارژ وصل کنید و دستگاه مورد نظر خود را شارژ کنید. با این روش نیازی به استفاده از چند کابل مختلف نخواهید داشت و در نتیجه خبری هم از گره خوردن و پاره شدن کابل نیز نخواهد بود.

استفاده از کابل شارژر مگنتی جمع شونده

استفاده از کابل شارژر مگنتی جمع شونده

کابل های شارژ مغناطیسی با قابلیت تا شدن نیز وجود دارد که بجای استفاده از سوکت های مغناطیسی در نقاط مختلف کابل از تعدادی آهنربا استفاده می شود که با اتصال آنها به یکدیگر کابل جمع میشود و باعث جلوگیری از خراب شدن کابل شارژر می شود.

استفاده از کابل شارژ چند سر

این نوع کابل برای افرادی که از داشتن چندین کابل شارژ کلافه شده‌اند مناسب می‌باشد. یک طرف کابل به شارژر وصل می‌شود و طرف دیگر کابل به سه کابل با سوکت‌های مختلف تبدیل می‌شود که هر کدام برای یک دستگاه مناسب خواهد بود.

 

جلوگیری از پاره شدن کابل شارژ با استفاده از کابل شارژ چند سر

تقریبا یک کابل مشابه با کابل شارژ مغناطیسی چند سر می‌باشد، با این تفاوت که خبری از مغناطیسی نخواهد بود و سه کابل ادغام شده در یک کابل خواهید داشت.

 

استفاده از شارژر وایرلس (بی سیم)

استفاده از شارژر وایرلس (بی سیم) جخن جلوگیری از پاره شدن کابل شارژ

اگر از یک گوشی هوشمند جدید استفاده می‌کنید، احتمالا گوشی شما از شارژ وایرلس پشتیبانی خواهد کرد. بنابراین می‌توانید براحتی و با استفاده از یک شارژر وایرلس استاندارد و باکیفیت از شر سیم‌های دست و پاگیر راحت شوید. اکثر لوازم جانبی موبایل مانند ایرپاد و ساعت هوشمند اگر مدل‌های جدید روز بازار هستند، از قابلیت شارژ وایرلس پشتیبانی می‌کنند.

 

استفاده از وارنیش حرارتی جهت جلوگیری از پاره شدن ابتدا و انتهای کابل  شارژر آیفون

استفاده از وارنیش حرارتی جهت جلوگیری از پاره شدن ابتدا و انتهای کابل شارژر آیفون

وارنیش حرارتی دارای ویژگی‌ها و مزایای فراوانی است که می‌تواند در حفاظت و بهبود عملکرد سیم‌های شارژر به‌طور قابل توجهی موثر باشد. استفاده از وارنیش حرارتی به صورت موثری از پاره شدن و خرابی سیم‌های شارژر جلوگیری میکند. با قرار دادن لایه‌ای از وارنیش در قسمت سرسوکت و انتهای کابل شارژر، می‌توان کابل را در برابر خم شدن، پاره شدن و پوسیدگی کابل مقاوم تر کرد. برای چسباندن وارنیش به کابل شارژر کار چندان سختی ندارید و فقط کافیست که وارنیش را به دور کابل قرار دهید و آن را با یک فندک یا شعله کوچک حرارت دهید تا بر اثر حرارت جمع شود و به کابل شارژ بچسبد.

استفاده از کیف مخصوص شارژر

اگر جزء آن دسته از افردی هستید که مدام در حال رفت و آمد و یا مسافرت هستید و نیاز دارید که همیشه شارژر گوشی خود را همراه داشته باشید، حتما از یک کیف مخصوص شارژر استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که کابل شارژ شما از آسیب‌های احتمالی نظیر پاره شدن، خم شدن، گره خوردن و حتی گم شدن در امان بماند.

استفاده از کیف مخصوص شارژر جهت جلوگیری از خراب شدن کابل شارژ

همچنین نظم بیشتری به وسایل خود داده‌اید. هنگام خرید کیف مخصوص شارژر، سعی کنید که از مدل‌هایی خریداری کنید که دارای ابعاد مناسبی باشد و داخل کیف هم به چندین جیب و قسمت‌های جداکننده تقسیم شده باشد، تا بتوانید وسایل دیگری نظیر هندزفری، فلش مموری و سایر لوازم کوچک را با نظم و ترتیب درون کیف قرار دهید.

 

استفاده از نی به عنوان محافظ کابل شارژ

شما می‌توانید با استفاده از چند نی (به اندازه‌ای که کل کابل شارژ را بپوشاند) یک محافظ کابل شارژ برای خود درست کنید. در این روش ابتدا به اندازه طول کابل شارژ، نی تهیه کنید و نی‌ها را برش بزنید تا بتوانید آن را به دور کابل بپیچانید.

استفاده از نی به عنوان محافظ کابل شارژ جهت جلوگیری از پاره شدن کابل شارژ

پس از برش دادن نی‌ها، یکی یکی نی‌ها را دور کابل شارژ قرار دهید و یک دور چسب برق به دور آن بپیچید.این کار را تا انتهای کابل شارژ انجام دهید تا از پاره شدن کابل شارژ گوشی خود جلوگیری کنید. به همین سادگی یک محافظ کابل شارژ برای خود درست کردید. فقط توجه کنید که نی‌ها خیلی خشک نباشند و قابلیت انعطاف پذیری داشته باشند. همچنین قطر نی زیاد نباشد تا کابل را بخوبی درون خود نگه دارد.

استفاده از نخ کاموا به عنوان محافظ کابل شارژ

در این روش می‌بایست،  نخ کاموا را به ابتدای کابل شارژ گره  بزنید،

استفاده از نخ کاموا به عنوان محافظ کابل شارژ

سپس کاموا را تا انتها به دور کابل شارژر بپیچید و در انتها نیز یک گره دیگر بزنید. هنگام پیچاندن نخ کاموا به دور کابل باید دقت کنید که فاصله‌ای بین نخ کاموا ایجاد نشود، تا کابل داخل نخ کاموا لیز نخورد و بازی نکند.

راهکار برای جلوگیری از پاره شدن سیم شارژر

چگونه سیم پاره شده شارژر را درست کنیم؟ شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که قسمتی از کابل شارژر موبایلتان پاره شده باشد، اما کماکان عملکرد درستی داشته باشد و عملیات شارژ را انجام دهد. به عبارت دیگر تنها روکش کابل شارژر پاره شده است و اتصالات داخلی سیم هنوز برقرار است. در این شرایط تنها کافیست که با استفاده از چسب برق، وارنیش و یا یک محافظ کابل شارژر و حتی چسب لاتکس، قسمتی که پاره شده است را بپوشانید.

 

گاهی اوقات علاوه بر پاره شدن روکش کابل شارژر، اتصالات داخلی خود سیم شارژر نیز قطع شده است، در اینصورت نیز اگر آشنایی اندکی با تعمیرات داشته باشید می‌توانید به وسیله یک دستگاه هویه مجددا اتصال را برقرار و محل پاره شدن را بوسیله چسب برق و وارنیش بپوشانید.

نتیجه گیری

خراب شدن و پاره شدن کابل شارژر موبایل یکی از مشکلات رایجی است که قطعا چندین بار برای شما اتفاق افتاده است.در راهنمای خرید کابل شارژر موبایل به بررسی مشخصات یک کابل شارژ خوب پرداخته ایم اما برای جلوگیری از پاره شدن کابل شارژر چه کارهایی می‌توان کرد؟ قطعا اولین و بهترین راه برای جلوگیری از پاره شدن سیم شارژر، مراقبت و نگهداری از کابل شارژ می‌باشد. برای افزایش طول عمر کابل شارژر، شما باید تا آنجایی که می‌توانید از کابل خود نگهداری کنید، واز گره خوردن، کشیدن، و تاب خوردن کابل جلوگیری کنید. همچنین روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند طول عمر سیم شارژر را افزایش دهید. که در این مقاله به صورت جامع به آنها پرداختیم.

سوالات متداول

اگر سیم شارژر پاره شد چه باید کرد؟

 

اگر کابل شارژر پاره شد، می‌توانید از چسب برق و یا وارنیش حرارتی برای قسمت پاره شده استفاده کنید. اگر سیم‌های داخلی کابل نیز از سر یا ته سوکت پاره شده باشد باید از یک تعمیرکار بخواهید که کابل را برایتان تعمیر کند.

 

دلیل زرد شدن سیم شارژر چیست؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل زرد شدن سیم شارژر، اکسیداسیون است. ذرات هوا، رطوبت و عوامل محیطی می‌توانند باعث واکنش‌های شیمیایی در سطح سیم شوند و باعث تغییر رنگ آن به زرد می‌شوند.

سیم شارژرم پاره شده، آیا قابل تعمیر است؟

بله اگر سیم شارژر شما از برند‌های معتبر بازار است و قیمت زیادی دارد، می‌توانید از یک تعمیرکار بخواهید که برایتان تعمیر کند.اما اگر از سیم شارژر‌های معمولی استفاده می‌کنید، تعمیر کردن آن به صرفه نیست و بهتر است یک کابل جدید خریداری کنید.

Subtitle text example

Title text example

Text after title text example
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *