لوازم جانبی و گجت

فواید بخورسرد چیست؟مزایا و معایب دستگاه بخور سرد بر سلامتی

فواید دستگاه بخور سرد-مزایا و معایب بخور سرد برای سلامتی

فواید بخور سرد برای گیاهان، کودکان، پوست، مو و… در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است. همین موضوع باعث شده تا عده زیادی به دنبال اطلاعات بیشتری در خصوص این محصول باشند. شناخت مزایای و معایب دستگاه بخور سرد بر سلامتی نکات مهمی هستند که قبل از تهیه و خرید دستگاه بخور سرد بدانید.

روند کار دستگاه بخور سرد به این صورت است که آب را به قطرات بسیار ریز تبدیل می‌کند که به صورت بخار در هوا پخش می‌شوند و باعث تنظیم رطوبت محیط و می‌شوند. بخور سرد خواص زیادی برای سلامتی دارد و به خصوص در محیط‌های شهری و مناطق خشک می‌تواند گزینه خوبی باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد این که فواید بخور سرد چیست صحبت کنیم و مزایا و معایب دستگاه بخور سرد بر سلامتی را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم.

فهرست مطالب

فواید بخور سرد برای پوست و زیبایی

یکی از عواملی که همواره باعث افزایش آسیب رسیدن به پوست می‌شود، کمبود رطوبت است. پوست‌های خشک همواره روزنه‌هایی دارند که محل خوبی برای نفوذ عوامل مخرب و مضر خواهند بود. این موضوع بیشتر در فصول سرد سال نیز مشاهده می‌شود. یکی از فواید رطوبت ساز این است که می‌تواند به صورت نسبی رطوبت موجود در هوای محیط خانه یا محل کار شما را کنترل کند. در نتیجه در طولانی مدت شاهد بهبود وضعیت پوست خود خواهید بود.

فواید بخور سرد برای پوست و زیبایی

تحقیقات انجام شده روی فواید بخور سرد  برای پوست نشان می‌دهد که با استفاده از این دستگاه می‌توان مشکلات زیادی مانند ترک خوردن، خارش، خشکی و… را کاهش داد. در ضمن برای آنها که به دنبال داشتن پوستی زیبا و شاداب هستند بخور سرد خواص زیادی مانند کاهش آکنه و جوش، کاهش خشکی لب، کاهش حساسیت‌های پوستی، از بین رفتن اگزما، درخشان شدن پوست و شادابی به همراه خواهد داشت.

فواید بخور سرد برای مو

خاصیت بخور سرد در راستای تولید رطوبت بیشتر در محیط باعث شده تا افراد با موهای خشک نیز بتوانند از فواید رطوبت ساز بهره مند شوند. مو همواره در معرض آلودگی‌های محیطی و شرایط جوی متفاوت است و همین ممکن است به مرور زمان باعث خشک شدن مو و پوست سر گردد. از سوی دیگر استفاده از رنگ مو، مواد حالت دهنده و… باعث افزایش خشکی مو می‌شود و همین در طولانی مدت مشکلاتی مانند عدم حالت پذیری و… را به همراه خواهد داشت.

برای این که بتوانید این مشکلات را به راحتی برطرف کنید باید حتما به دنبال روشی باشید از خشک شدن موی خود جلوگیری کنید. از فواید دستگاه بخور سرد برای مو این است که می‌تواند به مرور زمان با افزایش سطح رطوبت در یک محیط، باعث از بین رفتن خشکی مو شود و در نهایت موهای شاداب و درخشان داشته باشید.

بخور سرد خواص مفیدی در خصوص تامین رطوبت پوست سر دارد. چرا که ممکن است برخی از خشکی پوست سر رنج ببرند یا در شرایط محیط یا جوی خاصی از این موضوع گلایه داشته باشند. در چنین شرایطی استفاده از دستگاه بخور سرد می‌تواند راهکار بسیار مناسبی برای شما باشد و به سلامت پوست سر و موی شما کمک کند.

فواید بخور سرد برای نوزاد و کودکان

میزان حساسیت کودکان به شرایط محیط و جوی نامناسب بیشتر از بزرگسالان است و به همین جهت محافظت از سلامت آنها از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.به صورت کلی والدین به رطوبت محیط توجه داشته باشند چرا که کم بودن رطوبت باعث می‌شود سیستم ایمنی فرزند شما در برابر مشکلاتی مانندخشکی پوست، سرماخوردگی، گرفتگی بینی و… ایمنی لازم را نداشته باشد. از سوی دیگر وقتی میزان رطوبت در اتاق کودک کمتر از حد مجاز باشد، در زمان خواب تنفس برای آنها دشوار خواهد شد و آرامش خواب آنها از بین می‌رود.

فواید بخور سرد برای کودکان

فواید دستگاه بخور سرد برای کودکان  در همینجا احساس می‌شود. به این صورت که با ایجاد فضایی دارای رطوبت کافی کمک می‌کند که احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی کاهش یابد و از طرفی روند تنفس آنها در زمان خواب راحت تر باشد. علاوه بر این موارد باید در نظر داشته باشید که پوست و موی کودکان حساس تر از بزرگسالان است. پس مواردی که  در خصوص فواید بخور سرد برای پوست و مو در بخش‌های قبلی گفتیم در اینجا نیز برای کودکان صدق می‌کند.

نکات مهم استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزاد

از آنجایی که نوزادان بدنی ضعیف و حساس دارند، روند استفاده از دستگاه بخور سرد برای آنها باید به شکل اصولی طی شود. رعایت نکاتی که در ادامه با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم کمک می‌کند که بتوانید از فواید دستگاه بخور سرد برای نوزادان بهره بگیرید.

 • در نظر داشته باشید که میزان رطوبت مجاز برای اتاق نوزاد و کودک باید بین 40 تا 45 درصد باشد. استفاده از یک دستگاه رطوبت سنج کمک می‌کند بتوانید به خوبی روند تنظیم رطوبت اتاق کودک را کنترل کنید.
 • بهتر است دستگاه بخور سرد را در مکانی قرار دهید که به هیچ عنوان دست کودک شما به آن نرسد.
 • در نظر داشته باشید که وجود رطوبت بیش از حد نیز در یک فضا مناسب نیست. پس به هیچ عنوان به روشن بودن دائمی دستگاه بخار ساز اصرار نداشته باشید.
 • بعد از بازه‌های زمانی کاری 5 تا 7 روزه بهتر است نسبت به تمیز کردن دستگاه بخور سرد اقدام کنید.
 • هر روز آب موجود در مخزن بخور سرد را تعویض کنید و محفظه را نیز تمیز نمایید.
 • حتما برای اتاق نوزاد از آب جوشیده درون دستگاه استفاده کنید.

فواید بخور سرد برای گیاهان

استفاده از دستگاه بخور و خرید رطوبت ساز سرد خواص زیادی برای گیاهان می‌تواند داشته باشد.به خصوص در محیط‌های آپارتمانی که ممکن است رطوبت نسبت به محیط باز کمتر باشد، استفاده از دستگاه بخور سرد می‌تواند گزینه خوبی باشد.

فواید دستگاه بخور سرد برای گیاهان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در بین گل و گیاه آپارتمانی گیاهان متعلق به نقاط گرمسیری زمین نیاز به مکان دارای رطوبت بالا هستند. در نتیجه برای محیط گلخانه‌ای درون آپارتمان خود نیاز به یک دستگاه بخور سرد خواهید داشت. چرا که استفاده از بخاری و شوفاژ و سایر تجهیزات گرمایشی باعث می‌شوند رطوبت موجود در فضا کاهش یابد.

 از فواید بخور سرد برای گیاهان در محیط‌های آپارتمانی این است که می‌توانند باعث شادابی و زیبایی بیشتر آنها شوند. اما در صورتی که قصد نگهداری از گیاهان حساس را دارید، باید حتما روند تامین رطوبت را با استفاده از تجهیزاتی مانند رطوبت سنج کنترل کنید.

فواید بخور سرد برای بهبود بیماری‌های تنفسی

افرادی که مبتلا به بیماری‌های تنفسی هستند همواره در برابر خشکی هوا آسیب پذیر هستند. در نتیجه ممکن است دچار مشکلاتی شوند که باعث تشدید بیماری آنها یا آثار منفی آن شوند. از فواید دستگاه بخور سرد این است که می‌تواند با تامین رطوبت در هوای محیط برای بیماران مبتلا به سینوزیت و آسم کمک کنند. همچنین اگر در زمان تغییر فصول یا به دلایل دیگر دچار حساسیت می‌شوید، استفاده از بخور سرد خواص ضد حساسیت را برای شما به همراه خواهد داشت.

مورد مهم که در این میان باید به یاد داشته باشید این است که بهتر است برای استفاده از دستگاه بخور سرد حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید. همچنین از دیگر فواید بخور سرد برای این افراد آن است که می‌توانند به آب درون بخور مایعات یا اسانس‌هایی که دارای خاصیت درمانی هستند اضافه کنند. از طرفی فواید بخور سرد برای سرماخوردگی نیز از کسی پوشیده نیست. چرا که آنفولانزا و انواع مختلف آن با خشکی مسیر تنفس تشدید می‌شوند و در نتیجه استفاده از دستگاه بخور سرد می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد.

فواید بخور سرد در زمستان

در فصول سرد سال معمولا همه سراغ استفاده از وسایل گرمایشی می‌روند. در نتیجه شاهد آن هستیم که هوای یک محیط هر چه بیشتر رو به خشکی می‌رود. دقیقا همین جاست که فواید بخور سرد در زمستان برای ما روشن می‌شود. چون همانطور که قبلا نیز به آن به شکل مختصر اشاره کردیم: “خشکی هوای محیط در فصول سرد سال می‌تواند زمینه ساز حساسیت‌ها و بیماری‌های تنفسی مختلف شود”. از همین رو بهتر است با استفاده از یک دستگاه بخور سرد در فصل زمستان تا حدی از بروز بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی جلوگیری کنید.

 در ضمن باید به یاد داشته باشید که آلودگی نیز در فصل زمستان بیشتر می‌شود. چرا که ممکن است شاهد بوجود آمدن پدیده وارونگی هوا باشیم. وجود رطوبت در چنین شرایطی باعث می‌شود که مجاری تنفسی شما آسیب کمتری ببیند و بخشی از آلودگی نیز که باعث خشکی گلو یا بینی می‌شود به صورت مخاط دفع شود.

فواید بخور سرد برای خوشبو کردن هوا

یکی دیگر از فواید بخور سرد آن است که با استفاده از آن می‌توانید علاوه بر کنترل رطوبت محیط، به خوشبو کردن فضا هم کمک کنید. امروزه محلول‌های خوشبو کننده بخور سرد زیادی در بازار موجود است که با علامت سیب سبز در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند و از نظر پزشکی و بهداشتی هیچ مشکلی نخواهند داشت. البته هنوز هم بهترین گزینه برای شما استفاده از خوشبو کننده‌های طبیعی خواهد بود.

فواید بخور سرد برای خوشبو کردن هوا

خواص بخور سرد گلاب باعث شده تا این مایع خوشبو برای استفاده در دستگاه بخور سرد گزینه خوبی باشد. خواص بخور سرد گلاب عبارتند از:

 • کمک به جوان سازی و آبرسانی بهتر پوست
 • کمک به از بین بردن مشکلات در زمان خواب
 • افزایش آرامش کودکان در زمان خواب
 • دارای خواص مناسب برای درمان و پیشگیری سرما خوردگی
 • دارای آنتی اکسیدان طبیعی
 • دارای ترکیبات ارگانیک که خاصیت ضد باکتری دارند.

یکی دیگر از خوشبو کننده‌های ارگانیک که اسانس آن در محلول‌های خوشبو کننده بخور سرد نیز دیده می‌شود؛ نعنا می‌باشد. خواص بخور سرد نعناع همیشه مورد توجه همگان بوده و جالب است بدانید که از زمان‌های قدیم بخور نعناع دارای استفاده درمانی زیادی بوده است.

مدت زمان استفاده از دستگاه بخور سرد

برای تعیین مدت زمان استفاده از دستگاه بخور سرد باید سراغ یک دستگاه رطوبت سنج بروید. رطوبت کافی برای اتاق کودکان و نوزدان بین 40 تا 45 درصد می‌باشد و همین مقدار برای فضای اتاقی که یک بیمار مبتلا به مریضی تنفسی حضور دارد کافی خواهد بود.

مدت زمان استفاده از دستگاه بخور سرد

برای محیط خانه نیز رطوبت در حد 30 تا 40 درصد مناسب خواهد بود و می‌تواند فواید دستگاه بخور سرد را برای شما به همراه داشته باشد. پس به این صورت می‌تواند نتیجه گرفت که برای تعیین مدت زمان استفاده از دستگاه بخور سرد را باید با دستگاه رطوبت سنج در محیط اندازه گیری کنید تا از مزایای آن به شکل صحیح بهره مند شوید.

مزایا و معایب دستگاه بخور سرد

در ادامه این قسمت قصد داریم ابتدا مزایای دستگاه بخور سرد را با هم بررسی کنیم و سپس سراغ معایب آن برویم. البته تا اینجای کار کم و بیش این موضوع که بخور سرد چه فوایدی دارد را مورد بررسی قرار داده‌ایم، اما موارد دیگری را نیز به عنوان مزایای بخور سرد نام خواهیم برد.

مزایا و معایب دستگاه بخور سرد

 • مناسب برای فصول سرد سال
 • افزایش رطوبت برای گیاهان در محیط آپارتمان
 • کاهش خر و پف در زمان خواب به دلیل مرطوب کردن مجاری تنفسی
 • افزایش آرامش در زمان خواب
 • امکان خوش بو کردن محیط

البته برای استفاده هوشمندانه از دستگاه بخور سرد باید با معایب آن نیز آشنایی داشته باشید. معایب اصلی استفاده از دستگاه بخور سرد زمانی پیدا می‌شوند که به شکل نامناسب از آن استفاده کنید. به عنوان مثال در صورتی که دستگاه بخور سرد بیش از حد در یک محیط کار کند ممکن است در طولانی باعث ایجاد قارچ شود و به رشد آنها کمک کند.

 از سوی دیگر در صورتی که به صورت مداوم مخزن آب این دستگاه را تمیز نکنید و نسبت به این موضوع بی اهمیت باشید، ممکن است در طولانی مدت به سلامتی شما آسیب برسد. پس به این صورت می‌توان نتیجه گرفت که استفاده اصولی و صحیح از این دستگاه معایب زیادی ندارد. پس برای بهره گیری از فواید دستگاه بخور سرد باید از آن به شکل اصولی و دست استفاده کرد.

4/5 - (1 امتیاز)

یک نظر در “فواید بخورسرد چیست؟مزایا و معایب دستگاه بخور سرد بر سلامتی

 1. faezeh.rigipoornia گفت:

  متشکر از توضیحات خوبی که در مقاله خواص بخور سرد دادید، خواستم بخور سرد برای سرماخوردگی اسانسی داره که مناسب باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *