لوازم جانبی و گجت

فواید بخور سرد برای نوزاد و کودک | مجله دیجی ایساتیس

فواید بخور سرذ برای نوزاد و کودک

بخور سرد برای نوزاد و کودک مزایای بسیار دارد. مثل درمان سرفه خشک، بهبود خواب شبانه کودک، کاهش استرس کودک در زمان خواب و پیشگیری از آلرژی‌های فصلی و حتی آسم در نوزادان. فواید بخور سرد برای نوزاد صرفا به این موارد خلاصه نمی‌شود و کاهش علائم خشکی پوست و اگزما هم از دیگر فواید بخور سرد برای کودکان به شمار می‌رود. در این گفتار، شما را با آن‌چه درباره ویژگی‌های خرید دستگاه بخور سرد نوزاد و کودکان و همچنین فواید بخور سرد برای کودک نیاز دارید، آشنا می‌کنیم.

فهرست مطالب

 

بهترین دستگاه بخور سرد برای نوزاد و کودک

خرید دستگاه بخور سرد برای نوزاد و کودک بایستی قابلیت نصب و راه اندازی آسانی داشته باشد. چون این دستگاه عموما توسط خانواده‌ها و در محیط خانه استفاده می‌شود، راه‌اندازی دستگاه توسط مادران، بایستی به سرعت و آسانی همراه باشد. دستگاه بخور سرد برند ….. از این ویژگی بهره‌مند است. هیچ دانش فنی و مهارتی برای استفاده از این دستگاه نیاز نیست و کاتالوگ محصول به زبان فارسی، به نیازهای اطلاعاتی والدین، پاسخ داده است.

بهترین دستگاه بخور سرد برای نوزاد و کودک

دستگاه بخور کودک و نوزاد علاوه بر قابلیت نصب و راه اندازی آسان، بایستی حمل و نقل آسانی داشته باشد. چون توسط اعضا خانواده در طول روز جابجا می‌شود و بایستی وزن مناسب و متعادلی داشته باشد تا کاربری آن آسان باشد.

از دیگر ویژگی‌های دستگاه بخور کودک و نوزاد، مقوله کارکرد بدون صدا است. دستگاه‌هایی که صدای استاندارد ندارند، نه تنها خواب کودک را بر هم می‌زند، بلکه آسایش اعضا خانواده را هم می‌گیرد. دستگاه خوب بخور کودک و نوزاد، همگی خاصیت آنتی باکتریال داشته و به پاکسازی محیطی که کودک در آن قرار دارد، کمک می‌کند.

چون اکثرا مناطق کشور، در نیمه دوم سال، با جوی آلاینده و هوای آلوده روبرو است، فضای خانه باید مرطوب باشد تا آلاینده‌های جوی محیطی، تاثیر کمی روی سلامتی اعضا خانواده داشته باشند. بهترین دستگاه بخور کودک و نوزاد این توانایی را دارد که قدرت پخش و پراکندگی رطوبت بالا دارد و کارایی ممتازی در رطوبت بخشی به محیط دارد.

از دیگر ویژگی‌های مهم دستگاه بخور کودک و نوزاد، کارکرد طولانی مدت دستگاه است. دستگاه‌های استاندارد با گارانتی معتبر، همگی چرخه عمر بالا داشته و خریدار مطمئن است که دستگاه برای مدت طولانی، کار می‌کند و نیازی به تعمیر مکرر نیست. صرفا تعمیرات و ارزیابی‌های دوره‌ای سالانه در صورت نیاز، کفایت می‌کند.

عملکرد سایلنت و بدون صدا بخور سرد نوزاد

یکی از خصوصیات دستگاه بخور کودک و نوزاد این است که چون در طول شبانه‌روز معمولا کار می‌کند، از قابلیت نورپردازی رنگارنگ برخوردار باشد تا مثل چراغ خواب، در بخشی از خانه قابل استفاده باشد. به خصوص در اتاق کودک که نورپردازی وسایل، می‌تواند حس و حال دوست‌داشتنی و دلپذیری برای مادر و کودک رقم بزند.

پس دستگاه بخور سرد کودک و نوزاد، هم‌چون دستگاه تولید رطوبت و پاکسازی کننده محیط خواب و زندگی کودک، نقش موثری داشته و مثل یک چراغ خواب هم قابلیت استفاده  دارد. هنگامی که آب دستگاه بخور سرد کودک و نوزاد به اتمام می‌رسد، به صورت اتوماتیک و هوشمند، خاموش می‌شود تا دستگاه آسیب نخورد.

این سیستم فنی دستگاه بخور سرد کودک و نوزاد مثل دستگاه‌های مرطوب کننده محیط است.

اهمیت استفاده از بخور سرد برای کودکان و نوزادان

همان‌طور که گفتیم و اینجا نیز تکرار می‌کنیم، اکثر مناطق کشور در نیمه دوم سال با جوی آلوده همراه می‌شود. آلایندگی هوا در ایران به خصوص کلانشهرها، کلکسیونی از بیماری و آسیب‌های روحی و روانی و جسمی را برای گروه‌های مختلف سنی از جمله نوزادان، رقم می‌زند.

فواید دستگاه بخور سرد نوزاد

لذا دستگاه بخور سرد برای کودکان و نوزادان، با خاصیت آنتی باکتریال و مرطوب کننده محیط و کارکردی بی صدا و امن، در ایجاد هوایی پاکیزه در محل زندگی کودکان، نقش آفرین است و عاملی برای تقویت سیستم ایمنی حساس کودک است.

فواید دستگاه بخور سرد برای نوزاد

فواید بخور سرد برای سلامتی  در مقاله ای جداگانه به صورت کامل توضیح داده شده است همچنین اهمیت استفاده از بخور سرد برای نوزادان بسیار است. مرطوب کننده سرد می‌تواند از مشکلات احتقان یا گرفتگی بینی که چالشی همیشگی برای مادران و نوزادان است، بکاهد. از بروز نشانه‌های سرماخوردگی جلوگیری کند. چون بخار که از رطوبت دهنده خارج می‌شود، مسیر تنفس کودک از بینی تا سینه باز می‌شود و این حتی اقدام کمکی برای تسریع بهبودی بیماری در کودک خواهد بود.

چون سیستم ایمنی بدن نوزادان، فوق العاده حساس است، به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد. لذا اتاق کودک باید شرایط ویژه‌ای داشته باشد و حتی المقدور از ورود افراد غریبه که سطح سلامتی آن‌ها مشخص نیست به داخل اتاق کودک اجتناب شود. این موضوع هم در روزگار کرونا و پسا کرونا، اهمیت دارد.

فواید بخور سرد برای سرفه کودکان

استفاده از بخور سرد یکی از راه‌های طبیعی و موثر برای بهبود سرفه کودکان است. این روش با استفاده از تأثیر دمای پایین بر روی مجاری تنفسی، می‌تواند به بهبود سرفه و بهبود تنفس در کودکان کمک کند.

بهبود سرفه از طریق تنفس عمیق:

بخور سرد باعث تحریک تنفس عمیق می‌شود و با تمرکز بر تنفس عمیق (دم و بازم دم عمیق)، می‌تواند به تسکین سرفه کودکان کمک کند. این فرآیند باعث می‌شود که دستگاه تنفسی به آرامش برسد و  التهاب‌های سیستم تنفسی کاهش یابد.

کمک به سیستم تنفسی

فواید بخور سرد برای نوزاد بسیار است. یکی از فواید، کمک به سیستم تنفسی نوزاد است تا هوایی پاکیزه و تمیز را استنشاق کند. مخصوصا اگر نوزاد شما در مناطق آلوده کشور در نیمه دوم سال که سطح آلاینده‌ها افزایش می‌یابد و به سطح خطرناک و هشدار می‌رسد، زندگی می‌کند. لذا برای آسایش سیستم تنفسی نوزادان، هوای مرطوب پاک خانه، توصیه می‌شود.

تسهیل در جریان هوا:

بخور سرد می‌تواند با تنفس عمیق و باز کردن مجاری تنفسی، به جریان هوای بهتر و سریع‌تر کمک کند. این بهبود در جریان هوا باعث کاهش تنش‌های تنفسی و بهبود علائم سرفه می‌شود.

کاهش التهاب و تحریک در مجاری تنفسی:

استفاده از بخور سرد می‌تواند به کاهش التهاب‌ها و تحریک‌های موجود در مجاری تنفسی کمک کند. دمای پایین این روش باعث تنگ شدن عروق خونی می‌شود که به کاهش التهاب و تحریک‌ها در مجاری تنفسی منجر می‌شود.

کاهش نشانه‌های سرماخوردگی نوزادان

از دیگر فواید خرید و نصب و راه اندازی دستگاه بخور سرد نوزادان آن است که وقتی بخور سرد در هوای اتاق کودکان و نوزادان جریان داشته باشد، شاهد کاهش میزان ابتلای کودک به سرماخوردگی فصلی هستیم. این قضیه برای نیمه دوم سال که هوای به نسبت سردی در اکثر مناطق کشور جریان دارد، اهمیت دو چندان دارد و مادران را از مراجعه مکرر به متخصصان اطفال و استفاده از داروهای ضد سرماخوردگی اطفال، خلاص می‌کند.

 گاهی تعداد دفعات سرماخوردگی نوزاد در طول سال، به 10 مورد هم می‌رسد. تحریک پذیری، عطسه مکرر، سرفه و کاهش اشتها از جمله نشانه‌های سرماخوردگی در نوزاد است.

کاهش خشکی پوست نوزادان

خشکی پوست نوزاد که بعضی از مادران از آن گله دارند، با به کار گیری دستگاه بخور سرد در اتاق کودکان، کاهش می‌یابد و نیاز به اقدامات اصلاحی و درمانی را کاهش می‌دهد.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر از فواید بخور سرد بر پوست صورت به  این  مقاله مراجعه کنید.

کاهش استرس و افزایش آرامش به هنگام خواب شبانه

کودکان در زمان خواب، وقتی با هوای آلوده و خشک مواجه شوند، برای تنفس با مشکلاتی روبرو شده و در بلند  مدت، سیستم تنفسی آسیب پذیر می‌شود و نشانه‌های بارز آن در بزرگسالی مشاهده می‌شود.

کاهش استرس از فواید بخور سرد برای نوزاد

بخور سرد با تمرکز بر تنفس عمیق و آرامش روانی، می‌تواند به کودک کمک کند تا از طریق تمرکز بر تنفس، احساس آرامش کند. این موضوع به تسکین سرفه و ایجاد شرایط بهتری برای بهبودی کودک کمک می‌کند.

استفاده از دستگاه بخور سرد در اتاق نوزادان و کودکان سبب می‌شود تا استرس کودک در زمان خواب کاهش یافته و آرامش همراه با استنشاق هوای پاک و مرطوب را در اختیار داشته باشند.

کاهش هزینه ها

با استفاده از دستگاه بخور سرد نوزاد، از بسیاری از هزینه‌هایی که بابت درمان آلرژی و سرماخوردگی فصلی و اگزما و خشکی پوست کودک در طول سال به خصوص نیمه دوم پرداخت می‌شود، جلوگیری شده و به اقتصاد سلامت خانوار کمک شایانی خواهد کرد.

کاهش الکتریسیته ساکن

برای از بین بردن الکتریسیته ساکن می‌توانید از دستگاه بخور سرد و گرم استفاده کنید. با مرطوب کردن هوای محیط اطراف خود، مشکلات استاتیک هوای اطراف کاهش می‌یابد و این یعنی تسهیل و تسریع در تنفس هوای پاکیزه. چون این دستگاه از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کند و با تولید میزان مشخصی از یون‌های منفی، در پیشگیری و درمان آنفولانزا و سرما خوردگی‌ها و عطسه‌های فصلی نوزادان و کودکان، تاثیر گذار است.

مدت زمان استفاده از بخور سرد برای نوزادان

اگر نگران نگه‌داشت بخور گرم در یک اتاق خاص مثل اتاق کودکان هستید، استفاده از بخار سرد، امن‌تر است. اصلا تصور نداشته باشید که دستگاه بخور سرد  اتاق کودک بایستی 24 ساعته روشن باشد. حتی برای سلامتی نوزاد هم مضر است.

بهتر است فاصله دستگاه بخور با نوزاد، حدود 1 متر باشد. از دسترس نوزاد خارج باشد و فاصله دستگاه بخور با دیوار هم حداقل 20 سانتی متر باشد. برای اطلاع از مدت زمان بخور سرد بایستی با پزشک کودک خود مشورت کنید و طبق توصیه او اقدام کنید. نوع آب ذخیره در مخزن بخور هم مهم است و بهتر است که آب مقطر باشد. چون آب شیر، املاح دارد و سبب تحریک ریه نوزاد خواهد شد. توصیه می‌شود که رطوبت سنج دیجیتالی هم در اتاق کودک داشته و سطح مناسب رطوبت را بین 30 تا 50 درصد حفظ کنید.

نکات مهم برای استفاده از بخور سرد برای کودکان

قبل از استفاده از بخور سرد برای کودکان، بهتر است با پزشک خانواده یا متخصص کودکان مشورت کنید. همچنین، از تماس مستقیم با چشم‌ها و مخاط‌ها پرهیز کنید و دستورالعمل‌های تولید کننده را به دقت دنبال کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *