موبایل و تبلت

هر آنچه که از گواهی IP (مقاومت در برابر آب و گرد وغبار) در گوشی های موبایل باید بدانید!

گواهی IP چیست و معروفترین آنها IP67,IP68 چه کاربردی دارند؟

در حوزه فناوری گجت ها و دستگاه های هوشمند، اصطلاح ” گواهی IP” یا Ingress Protection به معیاری مهم برای ارزیابی دوام دستگاه در برابر عناصری مانند آب و گرد و غبار تبدیل شده است. به عنوان مثال، گوشی‌های هوشمند محبوب سری‌های iPhone و Samsung Galaxy دارای رتبه‌بندی‌هایی مانند IP67 و IP68 هستند که نشان‌دهنده مقاومت آن‌ها در برابر این عناصر است. این نام‌گذاری، که نشان‌دهنده «محافظت از نفوذ» است، به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا بفهمند دستگاه‌هایشان تا چه اندازه می‌توانند در برابر آب و ذرات گرد و غبار مقاومت کنند. هر کسی که به دنبال خرید یک گوشی هوشمند جدید یا دستگاه قابل حمل  است لازم است که بداند گواهی نامه IP چیست و این استاندارد به چه منظور در دستگاه های گوشی موبایل و گجت های هوشمند به کار گرفته شده است.

گواهی نامه Ip چیست؟

استاندارد گواهینامه‌های IP توسط کمیته بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) تعریف و ارائه شده است. این استاندارد به تولیدکنندگان کمک می‌کند تا محصولات خود را متناسب با شرایط محیطی و میزان نفوذپذیری طراحی و تولید کنند. همچنین به مصرف‌کنندگان اطلاعات ارزشمندی درباره میزان محافظت محصولات در برابر نفوذ آب و گرد و غبار می‌دهد.

معرفی گواهی نامه های معتبر IP67,IP68

هر دو رتبه بندی IP67 و IP68 محافظت کامل در برابر گرد و غبار را تضمین می کنند و یک محیط امن برای اجزای داخلی دستگاه فراهم می کنند. دستگاه‌های دارای این درجه‌بندی‌ها در برابر گرد و غبار، شن و دیگر ذرات غیر قابل نفوذ هستند، و آنها را برای محیط‌های مختلف، مناسب می‌سازد.

معرفی گواهی نامه های معتبر IP67,IP68

  • IP67: محافظت کامل از گرد و غبار را ارائه می دهد و می تواند در آب تا عمق 1 متر به مدت تقریبی 30 دقیقه مقاومت کند.
  • IP68: همان سطح حفاظت از گرد و غبار را با IP67 ارائه می دهد، اما می تواند غوطه ور شدن در آب عمیق بیش تر از یک متر را به مدت 30 دقیقه تحمل کند.

رتبه‌بندی‌های IP، مانند IP67 و IP68 که معمولاً در بسیاری از محصولات موجود در بازار با عنوان Waterproof یافت می‌شود، و پیامدهای آنها بر دوام دستگاه و تجربه کاربر ضروری است. این رتبه‌بندی‌ها نه تنها نشان‌دهنده توانایی دستگاه برای مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و غوطه‌ور شدن در آب است، بلکه مصرف‌کنندگان را در تصمیم‌گیری آگاهانه بر اساس سطح حفاظتی که نیاز دارند راهنمایی می‌کند. در مورد اینکه این اعداد به چه معنا هستند، فرآیند آزمایش گواهی IP، و نحوه اعمال آنها نه فقط برای تلفن های هوشمند، بلکه برای طیف وسیع تری از دستگاه های الکترونیکی قابل اجراست.البته در لوازم جانبی موبایل مانند ساعت هوشمند فناوری Atm5 وجود دارد که نشان دهنده مقاومت این لوازم در برابر آب است.

کاربرد گواهی نامه IPدر لوازم الکترونیکی

گواهی نامه IP در دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی موبایل،دوربین های نظارتی، تلویزیون های Led و . . . از اهمیت بسیاری برخوردار است. این گواهی نامه نشان می دهد که دستگاه شما دارای استانداردهای ضد آب و ضد گرد و غبار می باشد. این ویژگی به ویژه در هنگام استفاده کاربران در شرایط مختلف، بسیار مفید است. استانداردهای  رتبه بندی IP به حفظ کیفیت و طول عمر این دستگاه ها با محافظت از آنها در برابر عوامل محیطی کمک می کند.

اهمیت رتبه بندی IP در انتخاب دستگاه

درک رتبه IP برای انتخاب دستگاه هایی که می توانند در شرایط محیطی خاص مقاومت کنند، چه برای استفاده شخصی، فعالیت های خارج از منزل، یا کاربردهای صنعتی ضروری است. این رتبه بندی ها مصرف کنندگان و متخصصان را به طور یکسان در انتخاب تجهیزات مناسب بر اساس سطح حفاظت مورد نیاز در برابر عناصری مانند گرد و غبار و آب راهنمایی می کند.

با درک این رتبه‌بندی‌ها، کاربران می‌توانند از طول عمر و عملکرد دستگاه خود در تنظیمات مختلف اطمینان حاصل کنند و در نتیجه ایمنی را افزایش داده و خطر آسیب را کاهش دهند.در ادامه به  بررسی و  آشنایی با این اعداد و ارقام می پردازیم.

مفاهیم کدگذاری و  اعداد  در  گواهی نامه IP

مفاهیم کدگذاری و  اعداد  در  گواهی نامه IP

گواهینامه‌های IP با کدی دو رقمی که شامل دو عدد است مشخص می‌شوند. این اعداد به میزان محافظت محصول در برابر ورود ذرات گردو غبار و آب اشاره دارند و نقش مهمی در شناسایی ویژگی‌های مقاومتی این محصولات ایفا می‌کنند.

معنای عدد اول در کد IP=مقاومت در برابر ذرات گرد و عبار

اولین رقم در رتبه بندی IP، سطح حفاظتی را که یک محفظه در برابر اجسام جامد مانند گرد و غبار و سایر مواد خارجی ارائه می دهد، نشان می دهد. مقیاس از 0 (بدون محافظت) تا 6 (کاملاً ضد گرد و غبار) متغیر است که درجات مختلفی از محافظت را تضمین می کند.

رقم اول (مقاوت در برابر گردو غبار)

سطح حفاظت

0

بدون حفاظت

1

محافظت در برابر اشیاء بیش از 50 میلی متر

2

محافظت در برابر اشیاء بیش از 12.5 میلی متر

3

محافظت در برابر اشیاء بیش از 2.5 میلی متر

4

محافظت در برابر اشیاء بیش از1 میلی متر

5

محافظت دربرابر گرد و غبار

6

محافظت در برابر گرد وغبار و نفوذ ناپذیر

معنای عدد دوم در کد IP=مقاومت در برابر آب

عدد دوم در کد گواهینامه IP، میزان محافظت در برابر ورود آب را نشان می‌دهد. این عدد می‌تواند از 0 تا 8 متغیر باشد و هر عدد ویژگی‌های متفاوتی را برای محافظت در برابر آب نمایان می‌سازد.

رقم اول (مقاوت در برابر آب)

سطح حفاظت

0

بدون حفاظت

1

محافظت شده در برابر چکیدن آب

2

در برابر چکیدن آب با زاویه 15 ذرجه محافظت می شود

3

محافظت شده در برابر پاشش آب با زاویه 60 درجه

4

مقاوم در برابر پاشش آب از هر جهت

5

مقاوم در برابر پاشش آب با فشار کم

6

در برابر پاشش آب با فشار زیاد محافظت می شود

7

محافظت در برابر غوطه ور شدن تا عمق 1 متر به طور موقت

8

محافظت در برابر غوطه ور شدن تا عمق بیش از 1 متر به مدت زمان تقریبی 30 ذقیقه

9

محافظت در برابر غوطه ور شدن در آب با دمای بالا

روش های آزمایش برای محافظت در برابر گرد و غبار

تست حفاظت از گرد و غبار شامل رویه‌های خاصی است تا اطمینان حاصل شود که دستگاه استانداردهای رتبه‌بندی IP مورد نیاز را برآورده می‌کند:

  1. تست محفظه گرد و غبار: دستگاه ها در یک محفظه گرد و غبار قرار می گیرند که در آن ذرات گرد و غبار به صورت فیزیکی یا با استفاده از دمنده های هوا برای شبیه سازی قرار گرفتن در معرض گرد و غبار محیطی معلق می شوند.
  2. پوشش مواد گرد و غبار کالیبره شده: یک ماده گرد و غبار مدرج شده برای پوشاندن آیتم آزمایشی در محفظه گرد و غبار استفاده می شود. سپس این گرد و غبار به هم زده می شود تا از پوشش کامل اطمینان حاصل شود و مقاومت دستگاه در برابر ورود گرد و غبار آزمایش شود.

این تست‌ها برای تعیین اینکه آیا یک دستگاه را می‌توان تحت یک درجه IP خاص برای محافظت در برابر گرد و غبار طبقه‌بندی کرد یا خیر، و اطمینان از قابلیت اطمینان و عملکرد در شرایط گرد و غبار یا شنی بسیار مهم است.

روش های آزمایش مقاومت در برابر آب

آزمایش مقاومت در برابر آب در دستگاه‌های دارای رتبه IP شامل روش‌های خاصی است:

  1.  آزمایش پاشش: این شامل هدایت جت های آب به دستگاه از تمام زوایا در فشارهای مشخص شده برای هر رتبه IP است، و اطمینان حاصل می شود که دستگاه می تواند این شرایط را بدون ورود آب 24 تحمل کند.
  2. تست غوطه وری: دستگاه ها در یک محیط کنترل شده قرار می گیرند که در اعماق و مدت زمان با توجه به رتبه بندی IP آنها غوطه ور می شوند. این آزمایش برای رتبه‌بندی‌هایی مانند IPX7 و IPX8 بسیار مهم است و توانایی دستگاه را برای مقاومت در برابر نفوذ آب در این شرایط تأیید می‌کند.

آیا می توان با گوشی های مجهز به استانداردهای IP67,IP68 شنا کرد؟

با وجود ویژگی های ضد آب، نمیتوان گفت در هر شرایطی در مقابل آب مقاوم است و توصیه نمی شود گوشی خود را برای شنا همراه خود داشته باشید.

کمیته بین المللی IEC مقاومت در برابر آب گوشی های موبایل  را در شرایط آزمایشگاهی تست  می کند، نه در محیط هایی مانند استخرهای شنا که در آن از مواد شیمیایی مانند کلر برای تصفیه آب استفاده می شود. و حتی در مواقعی که در حال شنا کردن در دریا هستید توجه داشته باشید که آب دریا شامل املاح معدنی نظیر نمک است و به دلیل آزمایش نشدن گوشی در این شرایط ، استفاده از گوشی ریسک بالایی دارد و ممکن است منجر به آسیب های جدی شود.

نتیجه گیری

با اهمیت استفاده از گواهی نامه IP و نقش موثر آنها در افزایش طول عمر لوازم الکترونیکی به ویژه گوشی های موبایل آشنا شدیم. اگر مقاومت در برابر آب برای شما اولویت اصلی است و بر تصمیم خرید شما تأثیر می گذارد، مطمئن شوید که گواهی IP تلفن خود را به دقت بررسی کرده و با تفاوت های استانداردهای IP آشنا هستید. این استانداردها می توانند روی قیمت گوشی تاثیر بگذارند. اگرچه گواهی نامه های ip67,ip68 مقاومت بالایی را در برابر نفوذ آب نشان می دهند اما شستن گوشی و یا شنا کردن در آب با گوشی های موبایل توصیه نمی شود و هرگونه آسیب فیزیکی ناشی از نفوذ آب شامل گارانتی نمی شود.و بهتر است برای تمیز کردن گوشی خود از پد های الکی یا کیت های تمیز کننده استفاده کنید.

اگر دستگاه های مجهز به  IP67 با عنوان Waterproofجهت محافظت در برابر غوطه ور شدن درجه بندی شده اند، اما فقط در عمق 1 متر و به مدت 30 دقیقه.

 IP68 برای محافظت در برابر غوطه ور شدن حداقل 1 متر و تا 30 دقیقه درجه بندی شده است که از نظر مقاومتی، عمق و فشار بیشتری را در زمان بیشتر تحمل می کنند.

برای انتخاب گواهی نامه IP مناسب، باید به عواملی همچون محیط استفاده از محصول، میزان در معرض قرارگیری با آب و گرد و غبار، نوع کاربری محصول و همچنین استانداردهای قابل اعمال توجه کرد. با در نظر گرفتن این عوامل، می‌توان گواهی نامه مناسب را برای محصولات انتخاب کرد

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *